Polsko: Tipy na ty nejzajímavější místa

Když se řekne Polsko, nejspíš se vám jako první vybaví nekvalitní potraviny a příliš přísný zákon o interrupcích. Nenechte se ale odradit negativními informacemi a zkuste do Polska zavítat. Památek i přírody je zde více než dost.

Základní informace

Polsko je poměrně velká země, je to také náš druhý největší soused, jeho rozloha je 312 679 km2. Obyvatel má 38,5 milionu. Hustota zalidnění je 123 obyv./km2. Úředním jazykem je polština, ačkoliv na některých místech se mluví i německy, bělorusky nebo litevsky. Národnostně převažují Slováci, menšinami jsou Češi, Slováci, Němci, Bělorusové či Litevci. Samozřejmostí je katolické náboženství, které vyznává až 90 % obyvatel. Měnou je zloty, Polsko patří do EU.

wilanow-varsava
Wilanow, Zdroj foto: Envato

Varšava

Varšava (polsky Warsawa) je hlavním městem, které se jako mnoho jiných evropských měst skládá z historického centra, které bylo opraveno ke konci 20. století a zapsáno na Seznam památek UNESCO, a dále z moderních, většinou výškových budov, které jsou situovány kolem centra města. Varšavu byste neměli minout hned z několika důvodů. Uvidíte polské metro, mnoho muzeí, a ještě navíc je to výchozí bod do Kampinoského národního parku. Zajímavým místem k návštěvě je Královský hrad – sídlo polských králů. Bohužel byl velmi poničen za druhé světové války, nicméně v 70. letech minulého století byl znovuobnoven.

Ještě krásnější je Wilanovský palác, královský palác ze 17. století, spjatý zejména s postavou krále Jana III. Sobieskeho. Palác je barokní a v části zámku dnes sídlí galerie. A naopak jako příklad moderní budovy můžete navštívit Zlote Tarasy, což je komerční a zábavní komplex blízko Varšavského hlavního nádraží.

varsava
Varšava, Zdroj foto: Envato

Video:

 

Krakov

Opravdu krásným městem v Polsku je ale Krakov. Město najdeme na Seznamu památek UNESCO. Je to staré původně středověké město, které bývalo sídlem polských králů dávno před Varšavou. Krásný je královský hrad Wawelkatedrálou svatého Stanislava a Václava, který leží na levém břehu řeky Visly. Původní stavby byly románské a gotické, včetně opevnění, současný zámek je renesanční a barokní. Zikmundova věž v katedrále se pyšní Zikmundovým zvonem, který váží úctyhodných 11 tun.

Pozůstatky středověkého opevnění můžete vidět na branách Barbakán a Floriánská brána. Židovské město uvidíte v Kazimierzi, kde je několik dochovaných synagog a židovský hřbitov. Dále je zde mnoho barokních kostelů, jako například kostel svaté Anny. A neobyčejné jsou i secesní domy, jako Dům pod Glóbem nebo Pavoučí dům.

wawel-hrad-krakov-polsko
Wawel hrad, Krakov. Zdroj foto: Envato

Vratislav

Vratislav (polsky Wroclaw) je překrásné město plné památek, restaurací i kaváren. Zde můžete nasát tu pravou atmosféru polského města a ochutnat pravé polské speciality (pirožky aj.) Z památek byste si neměli nechat ujít budovu Radnice, Opery nebo Univerzity, z moderních budov pak určitě nepřehlédnete Sky Tower, Městský stadion nebo Vratislavskou fontánu. A pokud svou návštěvu zakončíte večerní procházkou po břehu řeky Odry, osvětlené město vás jistě ohromí.

vratislav-wroclaw
Vratislav, Zdroj foto: Envato

Malbork

Menším, ale rozhodně zajímavým městem je Malbork. Nachází se v blízkosti přístavu Gdaňsk a jeho největší dominantou je stejnojmenný hrad. Jedná se o jeden z největších hradů v Evropě a o největší cihlový hrad vůbec. Je postaven z červených cihel v gotickém stylu. A jako jeden z mála těchto gotických hradů se nám zachoval do současnosti. Je samozřejmě zapsán na Seznam památek UNESCO.

Od měst se přesuneme do přírody.

malbork
Malbork, Zdroj foto: Envato

Bělověžský národní park

Bělověžský národní park je národní park rozkládající se na hranicích Polska a Běloruska. Jedná se údajně o poslední evropský prales, který je dochovaný. Nedochází zde k žádným úpravám lesa, ponechány jsou nemocné i spadlé stromy. Žije zde mnoho původních zvířat, jako například zubr evropský. Návštěvníci se mohou pohybovat jen po vyznačených cestách nebo po lesní úzkokolejce.

Národní park Pieniny

Oproti pralesu Národní park Pieniny nacházející se na hranicích se Slovenskem nabízí lesy, vápencové skály a překrásnou přírodu okolo koryta řeky Dunajec. V rámci parku narazíte i na zachované památky – Czorsztynský hrad, zámek Niedzica nebo lázeňské město Szcziawnica, kde si můžete odpočinout. Turistických stezek je v parku mnoho, stačí si vybrat tu, která vás bude nejvíce zajímat.

Velká Mazurská jezera

Oblast Velkých Mazurských jezer v severovýchodním Polsku je nedotčená a přitom turisty vyhledávaná oblast. Naštěstí na tak velké rozloze se množství turistů ztratí. V jezerech se můžete koupat s celou rodinou, protože mají písčité dno a pozvolný vstup. Stejně tak můžete provozovat jachting. Z fauny se zde dají pozorovat zejména vodní ptáci. Ale i když se rozhodnete pro pěší turistiku, neprohloupíte, protože v okolí jezer naleznete bunkry, které zde byly postaveny během druhé světové války německými vojáky.

mazurske-jezero
Mazurske jezero, Zdroj foto: Envato

 

Další články o Polsku

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?