Krakov jako nejnavštěvovanější město Polska

0
Krakow Sukiennice
Zdroj foto: Chepry (Andrzej Barabasz), CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons        Tržnice „Sukiennice“ na krakovském Rynku

Krakov je druhé největší a zároveň nejnavštěvovanější město Polska. A proč tomu tak je? To se vám pokusíme přiblížit v našem článku. Kdybychom na něco zapomněli, tak nám to odpusťte, ale v Krakově je toho k vidění skutečně moc.

Pár zajímavostí na začátek

Krakov je centrem oblasti zvané Malopolsko a jeho největší devizou je to, že se na jeho území nacházejí jak historické památky, tak mnoho parků a zelených ploch, několik univerzit a celé město žije zejména studentským životem, najdete zde i mnoho barů a klubů. Ano, v této náročné době nebude město tolik živé, ale doufejme, že se to brzy vrátí do starých kolejí.

Památky

Chcete-li se pokochat památkami, navštivte centrum města, které je zapsáno na Seznamu památek UNESCO.

Wawelska katedrala
Zdroj foto: MariuszR, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons Wawelská katedrála

Královský hrad Wawel

Tento hrad má skutečně významnou, ale i pohnutou minulost. Je nejstarším osídlením ve městě, doložen už v 11. století, byl hradem panovníků, ale i pevností, za druhé světové války proslul jako sídlo nacistického guvernéra, dnes zde najdete muzeum.

Dračí jáma

Na úpatí Wawelského návrší se nachází toto místo opředené pověstí – zde totiž údajně Krak zabil draka a pak bylo podle něho pojmenováno celé město.

Staré město

Zde byste se měli projít alespoň celý jeden den, ale spíše si vyhraďte 2 až 3 dny. Tady se totiž nachází tolik krásných památek, křivolakých uliček a zajímavých zákoutí, že by bylo škoda to jen proběhnout. Namátkou jmenujme opevněné brány Barbakán a Floriánskou bránu, což jsou zachovalé části původního opevnění, dále nesmíte vynechat Floriánskou ulici, kde jsou nádherné zdobené domy z gotického i renesančního období, ale taky světoznámá kavárna Michalikova jeskyně, kde byste se měli zastavit aspoň na dortík a kávu.

Krakovský rynek

Hlavní náměstí Krakova je doslova obestavěno historií. Najdete zde nejstarší kostel Krakova – kostelík sv. Vojtěcha, který býval dřevěný, dnes už je kamenný, gotickou baziliku Mariánský kostel, světoznámou a proslulou tržnici Sukiennice, radniční věž a také pomník polského básníka Adama Mickiewicze.

Kazimierz

Opomenout byste neměli ani část Kazimierz jakožto židovskou oblast města. Najdete tu celkem 7 synagog a dva židovské hřbitovy (Starý a Nový). Z veškeré zástavby dýchá hluboké tajemno, jaké jen židovské památky mohou mít.

Parky

Největším parkem rozprostírajícím se kolem centra, je park Planty, byl založen v 19. století, najdete zde mnoho pomníků a 2 překrásné fontány.

Také zoologická zahrada v Krakově stojí za vidění. Nachází se v lesoparku Wolski. Uvidíte zde 270 druhů zvířat, pořádají se komentovaná krmení např. slonů, lachtanů nebo tučňáků.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here