Botanická zahrada Liberec. Oko potěší nejen české, ale i exotické rostliny

0

Botanická zahrada v Liberci. Pokud byste pátrali po největší botanické zahradě u nás, jste na správném místě. Její největší doménou jsou bezesporu sbírky tropických rostlin. Navštívit zde můžete devět expozic, které jsou každé jinak velké a dohromady mají dokonce přes 3000 m2.

Kochat se zde můžete třinácti rozličnými botanickými tématy, která spojují geobotaniku s klasickým zahradnickým uměním. To ale není vše, co zde můžete vidět. Zahrada se rozšířila dokonce o venkovní expozice a o dalších devět venkovních skleníků.

Zahrada byla založena místním Spolkem přátel přírody a počátek jejího budování se datuje již k roku 1876. Nejdříve byla postavena na dnešní Masarykově třídě, nicméně v roce 1893 bylo třeba pozemek uvolnit pro výstavbu muzea a celá zahrada byla přesunuta k tehdejší vojenské nemocnici, kde se nachází dodnes. V té době bylo třeba přesadit neuvěřitelných 15.000 rostlin. Každopádně přesunutí jistě stálo za to. Byla by velká škoda pro dnešní návštěvníky, kdyby v té době byla zahrada zničena a navždy opomenuta.

Jaká je historie botanické zahrady

Po jejím přesunu ale nebyla zahrada otevřena veřejnosti, jak by se předpokládalo, nicméně sloužila pouze jako zásobárna města zelení. Dokonce za doby první světové války měla zahrada charakter zelinářský. Po rozpuštění zakládajícího spolku se ze zahrady stala městská instituce. V období druhé světové války sloužila pouze jako takové trochu lepší zahradnictví pouze se dvěma záhony, s několika stromy, skleníkem a bazénkem pro vodní rostliny.

To byl velký rozdíl oproti tomu, jak zahrada vypadá dnes. A to je vše zásluha městského zastupitelstva, které se postaralo o její raketový rozvoj. Na jejím rozvoji se podíleli dokonce i občané, kteří se pravidelně střídali na brigádách.

Prvním a největším lákadlem pro širokou veřejnost byl největší leknín světaviktorie královská. Mimo tohoto unikátu zde najdeme také orchideje, netřesky, oleandry, tropické palmy, kapradiny, výtrusné rostliny či obří rostliny jako zmijovec a drakontyum.

A to přeci stojí za vidění nebo ne?

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here