Jizerské hory určitě navštivte v létě i v zimě

0
jizerske hory
Zdroj foto: Lovecz 05:59, 13 July 2006 (UTC), Public domain, via Wikimedia Commons       Jizerské hory

Jizerské hory sice patří svou rozlohou mezi naše menší pohoří, ale určitě stojí za to je trochu blíže prozkoumat. Ať si vyberete jakékoli období, vždy bude na co se dívat a co vyzkoušet.

Zima

Blíží se zima a zimní sezona (i když kdoví, jak to všechno bude), a tak vám nejprve nabídneme pohled do Jizerských hor v zimě. Najdete tu tři lyžařská střediska – Tanvaldský Špičák, Severák a Bedřichov. Tanvaldský Špičák nabízí upravené sjezdovky ve všech kategoriích, Severák je spíš pro slabší nebo začínající lyžaře, ale taky vždy pěkně upravený a s menším množstvím lyžařů.

aquapark
Zdroj foto: Jitka Chvapilová                    Centrum Babylon

Když vás přestane bavit lyžování, můžete navštívit třeba cukrárnu ve Smržovce, kde nabízejí výborné místní zákusky. Pěkný je také akvapark (Centrum Babylon) v Liberci nebo krytý bazén v Jablonci nad Nisou. I v zimě je otevřena liberecká zoo.

mlecivec alpsky
Zdroj foto: Opioła Jerzy, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons Mléčivec Alpský

Léto

Léto a samozřejmě i jaro a podzim lákají na krásnou přírodu, nepoškozenou flóru a faunu. Vypravte se do Jizerských hor na letní dovolenou a procházejte se lesy z buků, smrků a jedlí. Protože zdejší půda je spíše chudší a kyselejší, můžete narazit zejména na takové rostliny, jako jsou lýkovec jedovatý, mléčivec alpský, lilii zlatohlavou nebo podbělici alpskou.

Fauna

Z fauny zde kdysi žil i medvěd, ale v současné době se vracejí například vlci, dále je možné vidět jeleny, daňky a muflony. V bývalé přehradě na Bílé Desné žije několik druhů netopýrů.

Rašeliniště

Rašeliniště se v Jizerských horách také vyskytují, většina je chráněných, a tedy nepřístupných, avšak Rašeliniště Jizerky je částečně přístupné. Uvidíte zde borovici kleč, borůvku, klikvu, rašeliníky a další rostliny typické pro tyto biotopy.

Zlatá horečka

Kdysi i v Jizerských horách probíhala tzv. zlatá horečka, tedy hledání vzácných a drahých kamenů, jedním z nalezišť byl i Safírový potok. Dnes už zde bohužel žádné drahokamy nenajdete.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here