Šumava je tak rozsáhlé pohoří, že ji za jednu návštěvu nikdy nemůžete poznat

0
cerne jezero sumava
Zdroj foto: David Paloch (Caroig), CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons      Černé jezero

Šumava je tak rozsáhlé pohoří, že ji za jednu návštěvu nikdy nemůžete poznat celou. Vybrali jsme pro vás ta nejkrásnější místa, která byste měli navštívit.

Prameny Vltavy

Začneme u pramenů Vltavy, které najdeme na jihovýchodním svahu Černé hory. Dojdete k nim třeba z Kvildy po značené modré stezce. Od pramene se potom jmenuje Černý potok, dále pak Teplá Vltava, a teprve až zesílí, dostal tok jméno Vltava.

Ledovcová jezera

Mnoho ledovcových jezer, které nám připomínají dávný pravěk, se nachází právě na Šumavě. Největší jezera jsou Černé a Čertovo, a dále pak Prášilské a Plešné jezero. První dvě se nacházejí u Železné Rudy, Prášilské najdete u úpatí hory Poledník, Plešné leží pod horou Plechý.

Chalupska slat
Zdroj foto: Richenza, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons         Chalupská slať

Jezerní slať

I na Šumavě najdeme mnoho rašelinišť a slatí. Navštivte třeba Jezerní slať, která leží na náhorní plošině mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Hloubka rašeliny je až 2,5 metru, takže rozhodně nevstupujte mimo značené území a chodníčky. Do slatě vede krátká naučná stezka a na jejím začátku najdete 7 metrů vysokou rozhlednu, z níž máte rozhled po celé slati. Milovníci zvířat zde můžou pozorovat ještěrky, zmiji obecnou, rejska nebo menší ptactvo. Dalším velkým rašeliništním komplexem je Chalupská slať.

Stezka v korunách stromů

Nejstarší stezka v korunách stromů se nachází právě na Šumavě. Dřevěná konstrukce dobře zapadá do okolní přírody, její návštěva je bezpečná i pro starší ročníky. Z jejího vrcholu je vidět nejen celá Šumava, ale i Novohradské hory, a za dobrého počasí dohlédnete až na Alpy.

plavebni kanaly
Zdroj foto: Siegfried H., CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons Schwarzenberský kanál

Plavební kanály pro plavení dřeva

V minulých stoletích byla Šumava samozřejmě zejména oblastí dřevařů. Dodnes můžete vidět dva plavební kanály, kterými se dřevo splavovalo z hor do údolí. Zajímavé je to, že kanály vypadají jako ryze přírodní, jako by je ani nepostavila lidská ruka. Kanály se jmenují Schwarzenberský a Vchynicko-tetovský.

Kostel svatého Vintíře

Pokud vás až tak neláká příroda, jako spíš kulturní památky, pak vaše touhy ukojí určitě kostel svatého Vintíře. Je totiž vybaven oltářem ze skla, stejně tak sochami a křížovou cestou z tzv. lesního skla. Upomíná na historii Šumavy spojenou zase se skláři. Kostel byl sice poničen za druhé světové války a i po válce dál chátral, nicméně posléze byl opraven a uveden do původní podoby.

Vintířova stezka

Zajímavá je i Vintířova stezka (pojmenovaná stejně jako kostel po poustevníkovi z 10. století), která vede k Vintířově kapličce a na výhled na Vintířově skále – vystoupáte sem po skalních schodech.

Synagoga Hartmanice
Zdroj foto: Jitka Erbenová (cheva), CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons Synagoga Hartmanice

Horská synagoga Hartmanice

Pokud vás zajímají dějiny, a to zejména dějiny soužití různých národností na našem území, pak rozhodně navštivte Horskou synagogu v Hartmanicích. Synagoga je původní, ovšem zrekonstruovaná a v ní můžete nalézt písemné památky i audionahrávky, které mapují soužití Čechů, Němců a samozřejmě Židů na Šumavě.

Po stopách zlaté horečky

A jestli jste uchváceni zlatem a jeho hledači, pak zkuste naučné stezky u Petrovic nedaleko Sušice. Stezka má 17 km a je přístupná jak pěším, tak cyklistům. Podél stezky určitě uvidíte stopy po dolování zlata – šachty, štoly i haldy odpadních hornin.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here