Buenos Aires – nevšední minulost vám prozradí jeho architektura

0

Město Buenost Aires bývá označováno za jedno z nejkosmopolitnějších měst Jižní Ameriky. Zda je to pravda se můžete přesvědčit sami. Stačí ho navštívit. Jeho architektura je opravdu nenapodobitelná a velmi osobitá.

VIDEO:

Historie města nebyla právě klidná. Ještě do roku 1996 neslo jiný oficiální název – Santísima Trinidad y Puerto de Nuestra Seňora del Buen Ayre (město Nejsvětější trojice a Přístav Panny Marie Dobrého větru). Podmínky na moři tu totiž nejsou zrovna příznivé…

Od jižanské architektury až po moderní stavby

První, čeho si na městě všimnete, je jeho typická jižanská koloniální architektura. Strohé a barevné víceméně nezajímavé domky však na mnoha místech přecházejí zcela bez zádrhelu k mnohem pestřejším a vůbec krásnější domkům, vystavěných už ve francouzském stylu. Převažují zde prvky baroka a neoklasicismu.

A najdete tu dokonce i budovy, v nichž se všechny tyto prvky ukazují najednou. Pokud si nebudete vědět rady, ptejte se po porteňo puro, což by se do češtiny dalo přeložit jako ryze „přístavní“ styl. A nechybí ani prvky opravdová moderní architektury v čele s mrakodrapy. Asi nepřekvapí, že značná část obyvatel dává přednost právě modernímu bydlení a tradiční domky jsou ustále masověji opouštěny a začínají chátrat. Nebuďte tedy překvapeni.

Zrada tam, kde ji nečekáte

A ještě jeden zajímavý rys Buenos Aires má. Stačí, když se rozhlédnete po okolí ze střechy některé vyšší budovy. Bývají volně přístupné, takže se nemusíte bát. S překvapení zjistíte, že všechna ta zdobnost a zajímavost se velmi často vztahuje jen na průčelí domů a jejich zadní stěny naopak zůstávají šedivé a bez nápadu – a samozřejmě dokonale hladké a rovné. Důležité jsou tady zkrátka jen a jen fasády. Zlé jazyky říkají, že to něco vypovídá o mentalitě místních obyvatel, ovšem do těchto spekulací bychom se už pouštět nechtěli.

zdroj foto: envato

Fotografie:

Budovy v Buenos Aires
Budovy v Buenos Aires

Buenos Aires moderní architektura
Buenos Aires moderní architektura

Casa Rosada v Buenos Aires
Casa Rosada v Buenos Aires

Kostel v Buenos Aires
Kostel v Buenos Aires

Mrakodrapy v Buenos Aires
Mrakodrapy v Buenos Aires

Noční Buenos Aires
Noční Buenos Aires

Puerto Madero Budovy
Puerto Madero Budovy

Puerto Madero v Buenos Aires
Puerto Madero v Buenos Aires

Puerto Madero
Puerto Madero

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here