Vydejte se na výlet k magickým Bílým kamenům (Sloním skálám) u Jitravy

0
Bile kameny
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Přírodní památka Bílé kameny se nachází v Lužických horách, nedaleko obce Jitrava u Rynoltic na Liberecku. Bílé kameny jsou v krajině velmi nápadné, jakoby tam snad ani nepatřily. Zdálky mohou připomínat stádo odpočívajících slonů, odtud i místní název Sloní skály.

kameny
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Bílé kameny jsou izolovanou skupinou skal, nacházející se severně od Jitravy, na úpatí vrchu Vysoká. Přírodní památkou byly vyhlášeny roku 1964. Tento přírodní úkaz se nachází v Lužických horách, kolem nich vede naučná stezka Lužické a Žitavské hory. Jsou vidět už ze silnice při cestě směrem z Jablonného do Liberce. Cesta přímo ke skalám je příjemná procházka mezi loukami a poli. Dá se absolvovat v létě i v zimě. Zblízka jsou poměrně vysoké, dosahují i 20 m.

Vyzkoušet můžete i zdejší zajímavost, vedle naučného panelu je situován zajímavý skalní tunel, který funguje jako zesilovač zvuku.

 

Jak skály vznikly

Skály jsou tvořeny šikmo ukloněnými vrstvami světlých svrchnokřídových pískovců. K naklonění došlo ve třetihorách, vlivem tektonických pohybů na lužickém zlomu. Během času byly skály vystaveny intenzivní erozi, kdy docházelo k rozšiřování puklin a ohlazování skal. Samotný vzhled je ovlivněn i jejich složením. Svrchní vrstvu tvoří pískovec s příměsí kaolinitu, který skálám propůjčuje bílou barvu. Ve stěnách skal, v méně odolných vrstvách, vznikly vlivem eroze oválné dutiny, menší jeskyně a skalní tunely.

Bílé skály jsou magické místo

skala
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Ke skálám se váže i pověst. Kdysi tu pasačka ztratila ze stáda krávu, dlouho ji hledala, až ji uviděla poblíž menší skály. Vedle krávy spatřila trpaslíka, ten jí dal do úschovy malý klíček, který měl patřit k trpasličí pokladnici. Trpasličí národ musel z kraje odejít. Dívka nechtěla klíček ztratit, tak ho uložila do duté lípy. Údajně je tam uschován dodnes, trpaslíci se do okolí Jitravy už nikdy nevrátili.

Kromě pověsti o trpasličím národu, jsou Bílé skály místo, kde dochází k nadpřirozeným jevům. Traduje se, že energie ze skal je životodárná. Dívka, která za úplňku stráví nahá noc na skálách, do roka otěhotní.

Jednou se tu měl skupince cyklistů zjevit duch dívky v bílých šatech.

Ať už je to pravda nebo ne, samotné skály i okolní příroda rozhodně stojí za vidění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here