Lichtenštejnský Vaduz si zamilují nejenom fanoušci muzeí

0
vaduz
Hrad Vaduz

Prozatím nepatří Lichtenštejnsko právě mezi vyhlášené turistické cíle. Na jednu stranu je to škoda, na druhou stranu jde o skvělou příležitost pro všechny milovníky netradičních zážitků. A co vám může tato země, zcela ukrytá mezi vrcholky Alp, nabídnout?

Sousedí s Rakouskem a Švýcarskem a právě odtud se do ní dostanete nejlépe. Mimochodem jako jediná země leží zcela v Alpách, i proslulé alpské Švýcarsko za ní v tomto ohledu o něco zaostává. Jet sem můžete klidně i jen za krásnou přírodou, ovšem minout přitom všechny ty okolní zajímavostmi z řad kulturních a historických památek, by byla opravdu škoda.

Vaduz jako jedna velká pěší zóna

Možná jste si někdy při procházce Prahou říkali, jak by to bylo skvělé, kdyby se všechny významné objekty koncentrovaly na pěší zóně – ve všech smyslech toho slova, takže byste k nim mohli dorazit po svých zcela bez obtíží. A právě ve Vaduzu si tohle přání vzali k srdci. Pravda, nebylo to tak těžké, když uvážíme, že ve městě žije jen něco přes 5 000 obyvatel a ani jeho rozloha není právě oslnivá.

Pěší zóna se táhne v půlkruhu okolo skály, na níž se vypíná vaduzský knížecí hrad. Je na něj impozantní pohled. Jde o oficiální rezidencí lichtenštejnské knížecí rodiny, takže se na prohlídku příliš netěšte. Vypadá ovšem úchvatně. Jde o jeden ze symbolů Lichtenštejnska a i vysázené vinice v okolí patří této královské rodině.

Na pěší zóně Vaduzu najdete všechno, co by vás v tomto městě mohlo lákat – od mnoha nádherných muzeí až po štíhlou katedrálu.

sochy

Nejzajímavější muzea ve Vaduzu

Nenechte se mýlit, opravdu nepůjde o nudnou školometskou návštěvu. Ba právě naopak. Máte-li s sebou děti, pak je klidně nalákejte na návštěvu trezoru. Vaduzská Schatzkammer alias klenotnice totiž není nic jiného. Jde o jednu velkou trezorovou místnost s důkladným pancéřování. A není se čemu divit, když se v ní ukrývá řada významných pokladů. Nalákat je můžete třeba na repliku manýristické královské koruny (věrně vyvedenou), asi 100 velikonočních vajíček nesoucích podpis Fabergého z Ruska nebo kámen z měsíce a dalších 120 vzácných exponátů.

Schatzkammer je pobočkou Liechtenstein Nationalmuseum (Lichtenštejnského zemského muzeum) a leží od něj asi ve vzdálenosti 200 metrů. I v něm však najdete mnoho zajímavosti. Ceněné jsou zejména etnografické nebo přírodovědecké sbírky. V přízemí se nalézá rozsáhlá expozice archeologie a nechybí ani nejrůznější církevní relikvie.

Ovšem za opravdu velkolepou sbírkou umění se budete muset vydat do The Liechtenstein Princely Collections. Jde o velkolepý název pro skutečně velkolepou sbírku umění, patří lichtenštejnské královské rodině. Například mezi více než 1 000 plátny najdete i díla od takových mistrů, jako byli Leonardo da Vinci, Rubens, van Dyck nebo Brueghel. Svou krásu tu však předvádí i množství soch nebo uměleckořemeslných děl, stačí jen vstoupit a kochat se.

Pro milovníky moderního umění pak doporučujeme spíše Liechtenstein Kunstmuseum. Od galerie leží coby kamenem dohodil a kromě stálých výstav se může pochlubiti i mnoha putovními nebo sezónními. A jako třešnička na dort si na své návštěvníky počká i Poštovní muzeum, mapují historii filatelie Lichtenštejnska i světa od úplně první vyražené známky až po současné kolekce.

Katedrála sv. Florina

Ale ještě to s Vaduzem nevzdávejte, pokud jste už všechny umělecké sbírky shlédli. Čeká vás tu ještě neogotický kostel alias katedrála sv. Florina. Nemusíte být věřící, abyste mohli vstoupit dovnitř. Potěšte se pohledem na nádherné vitráže a nezapomeňte si ji vyfotografovat také zvenčí. Vždyť jde o jeden z hlavních symbolů Vaduzu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here