Výlet na Babí lom a jeho rozhlednu poskytne malebnou podívanou široko do okolí

2
krajina
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Babí lom a jeho rozhledna patří mezi nejvyhledávanější výletní cíle v okolí Brna. Babí lom je přibližně 3 km dlouhý, zalesněný hřeben a rozhledna je volně přístupná. Za hezkého počasí dohlédneme na Drahanskou vrchovinu a Ždárské vrchy.

Babí lom se nachází severně od Brna, v Adamovské vrchovině. Dostat se k němu je možné po značených turistických značkách z Lelekovic, Kuřimi a Vranova. Jedná se o skalnatý a zalesněný hřeben, přibližně 3 km dlouhý.

Samotný hřeben Babího lomu je chráněn jako přírodní rezervace. Najdeme zde i několik chráněných druhů rostlin. Skalnatý hřeben má zajímavý geologický vývoj.

Zajímavostí je zdejší načervenalá barva půdy a skalisek. Jedná se o 370 milionů let staré slepence oblázků.

Rozhledna a její historie

rozhledna
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Již naši předkové v 60. letech 19. století objevili kouzlo Babího lomu. Tehdejší starosta Brna, Christian d’Elvert, nechal v této lokalitě vybudovat lesní cesty. Roku 1882 tuto výletní lokalitu doplnily dvě dřevěné, vyhlídkové stavby.  Na severním, vyšším vrcholu, který se tyčí do výšky 562 m, byla zbudována dřevěná, trámová rozhledna, nesoucí jméno brněnského starosty Rohrera.

Na jižních vrcholu, který je o něco nižší, 521 m, byla postavena dřevěná vyhlídka, což byl vlastně zastřešený, dřevěný altánek, nesoucí jméno po předsedovi Rakouského turistického klubu, Ripkův altánek.

Obě tyto stavby byly zničeny v období 2. světové války, kdy panovaly obavy, že by mohly sloužit jako orientační bod pro možné bombardování.

V letech 1959 – 1961, byla zbudována nová rozhledna, dle projektu brněnského architekta, Mojmíra Korvase, na místě, kde dříve stával Ripkeho altán.

Nová rozhledna je ve tvaru betonového válce s železným ochozem, vysoká 15 m. Je volně přístupná a funguje už více než 40 let. Jen si dejte pozor, nad vchodem je upozornění, že v ní straší.

Babi lom
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Malebné výhledy

Pokud bude panovat příznivé počasí, otevírají se z rozhledny úchvatné výhledy. Západním směrem lze vidět mírné vlny hřebenů Českomoravské vrchoviny, Ždárské vrchy a vysílač na kopci Čebínka.

Na východ prosvítá mezi stromy obec Vranov s komplexem sakrálních staveb.

Jihovýchodním směrem lze pozorovat Chřiby a Ždánické lesy. Jižně je k vidění Brno s dominantou Špilberk a Petrov.

Jihozápadně se naskýtá pohled na Babský hřbet s Velkou babou, Sychrov a Kuřimskou horu.

Někteří návštěvníci udávají, že za extrémně dobrých podmínek zahlédli v dáli i vrcholky Alp.

Kudy se dostaneme k Babímu lomu

Vyrazit můžeme z Lelekovic, po červené turistické značce. Trasa je dlouhá přibližně 3,5 km.

K rozhledně se dostaneme i z obce Kuřim – Podlesí, asi 1 km po modré turistické značce.

Delší a náročnější výlet je po červené turistické značce z obce Vranov, trasa má délku asi 3,5 km.

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den paní Kratochvílová,

    dnes jsem objevil Vaše články. Protože jsem cca. 20 let bydlel na Podlesí, zaujal mne článek o Babím Lomu. Musí říci, že nemá chybu. Byl jsem svědkem, když stavěli rozhlednu na Ripkeho altánu 526 m n. m. Postavili to hlavně lidé z Lelekovic. Budu rád odběratelem Vašich novinek, ale JEN Vašich., S touto podmínkou jsem označil “Informujte mě…”

    • Dobrý den, velice nás těší váš zájem o naše novinky, bohužel z technických důvodů nelze zasílat články pouze jedné redaktorky. Děkujeme za pochopení a přejeme pěkný den. Redakce vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here