Sunduki – znáte tajemné Stonehenge na Sibiři?

0

Když se řekne Stonehenge, nejspíše se vám vybaví Anglie. Ale víte, že za záhadnými megalitickými stavbami můžete vyrazit i jinam? Dobrým tipem je republika Khakassia, jeden z několika samostatných celků na území Ruska.

VIDEO:

Pokud byste nevěděli, kam za ní zamířit, pak vám poradíme, že se nachází v oblasti jižní Sibiře na ploše Jenisejské pánve, konkrétně na území vrchoviny Sayano-Altai.

Tip pro milovníky nevšedností

Sunduki opravdu zdálky vypadá jako známý kruh z velkých kamenných monolitů. Ovšem pokud přijdete blíž, začnou být některé rozdíly jasně patrné. Ovšem o tom, k čemu celá stavba sloužila, se ví ještě méně než v případě Stonehenge.

Většina z přítomných skal je navíc jen pouhým výtvorem přírody, lidé jejich okolí upravovali jen minimálně. O to hojnější jsou tu petroglyfy vyryté ve skále. I u nich se bohužel můžeme o správném významu jen dohadovat.

Něco málo může napovědět „Muzeum mohyl salbycké stepi,“ nacházející se v Salbyckém údolí, asi 70 kilometrů od městečka Abakan. Ovšem neumíte-li rusky, příliš tu nepochodíte.

Zaujme vás i půvabná Šamanská brána

Tentokrát jde jen o dva menhiry, ovšem ve všech ohledech úžasné. Mají představovat muže a ženu, považované za posvátnou dvojici. Obyčejných smrtelníkům tak průchod mezi nimi rozhodně není doporučován. Toho se prý mohou odvážit jenom šamani, vybavení mystickými obřady a rituály. Běžnému návštěvníkovi prý hrozí při porušení pravidel smrt nebo alespoň velké neštěstí.

S autentickou lidovou kulturou Sibiře se pak můžete seznámit v rezervaci „Kazanovka“, kterou najdete nedaleko Sunduki v okrese Askiz. Jde o nádherný skanzen, v němž je zachována historická krajina i původní způsob života. Čeká tu na vás aal (tradiční vesnice), posvátná skála i léčivý kámen.

Nechce se vám cestovat tak daleko? Prohlédněte si Sunduki na našem videu.

 

Fotografie:

Sunduki
Sunduki

Sunduki-sibir
Sunduki-sibir

Sunduki-rusko
Sunduki-rusko

Stonehenge-na-sibiri-sunduki
Stonehenge-na-sibiri-sunduki

Rusko-sunduki
Rusko-sunduki

zdroj foto: envato

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here