Švédův stůl je archeologicky významná jeskyně, ukrývající se v jižní části Moravského krasu

0
Jeskyne
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Jeskyně Švédův stůl se nachází v údolí Říčky v Moravském krasu. Patří k archeologicky významné lokalitě. Přímo v ní byly nalezeny kosterní pozůstatky neandrtálského člověka na našem území. Jeskyně je volně přístupná.

Jeskyni Švédův stůl najdeme v jižní části CHKO Moravsky kras. Nachází se v hlubokém krasovém údolí potoka Říčky. Řadí se do skupiny několika jeskyní v Moravském krasu. Je to téměř 30 m dlouhá říční jeskyně s prolomeným oknem na povrch stráně, díky tomu je osvětlená denním světlem. Nachází se asi 10 m nad dnem toku potoka Říčky. Svůj název získala podle velkého plochého kamene, který se měl nacházet kdysi před jeskyní. Údajně zde tábořili Švédové v období třicetileté války.

Jeskyne sveduv stul
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Významně archeologické naleziště

Jeskyně je významná i z archeologického hlediska. Je to jedno ze tří míst na našem území, kde byly nalezeny kosterní pozůstatky neandrtálského člověka. Ti jeskyni a údolí Říčky pravděpodobně obývali už před 100 000 lety a nejen oni, dle nálezů zde přebývali i mladší kultury. Je také ukázkou typického příbytku jeskynním hyen, žijících ve starších čtvrtohorách.

Návštěvníkům je jeskyně volně přístupná. Skládá se z hlavního prostoru, který se dozadu zužuje a menší komůrky, vedle vchodu. Na konci jeskyně se nachází zával, kterým se lze dostat na plošinu nad Ochozským žlíbke

archeologie
Zdroj foto: commons.wikimedia.org

. Trempům je známa jako přírodní noclehárna nebo skrýš před deštěm. Před jeskyní je vytvořeno ohniště. Říká se, že citlivější lidé zde registrují mrazení v zádech a přítomnost energie. Přijďte a posuďte sami.

Jak jeskyni najít

Poblíž se nachází zelená turistická značka, která vede od letoviska Hádek k hlavnímu Rozcestníku v údolí Říčky pod jeskyní Pekárnou. Leží asi 150 m od známější Ochozské jeskyně, poblíž Obce Ochoz, asi 15 km od Brna.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here