Edinburgh aneb tam, kde skotské zvláštnosti nabírají na síle

0

skotsko

Edinburgh: Jde o hlavní město Skotska a pokud jste někdy tuto nevšední zemi chtěli poznat skutečně do hloubky, pak tady máte opravdu jedinečnou příležitost. A co víc. Rozhodně nejde o profláklou turistickou destinaci, abychom použili ten správný žargon, takže si tu užijete klidu kupodivu i během turistické sezóny.

Na druhou stranu jde o výlet vcelku netradiční. Turistům se tu totiž nijak neustupuje – naopak, budete se muset přizpůsobit. Pokud však máte jen trochu dobrodružného ducha, vadit vám to rozhodně nebude a o zábavu budete mít opravdu postaráno.

Edinburgh – hlavní, ale ne největší

Pokud byste chtěli vyrazit do skotské NEJ, otevřelo by vám svou náruč Glasgow. Edinburgh je „jen“ druhé největší skotské město, ale to vlastně vůbec nevadí. Jako tip na letošní dovolenou je skvělý. Jde o úchvatné historické místo, nabité doopravdy jedinečnou atmosférou. Jde zejména  o desítky ba stovky pouličních umělců, kteří se vyskytují v jeho ulicích, nenarazíte tu na žádné pochybné zákazy pouličního vystupování jako všude jinde. Edinburgh je zkrátka svůj. Atmosféra pak graduje v mnoha četných festivalech i velkolepých letních přestavení, jichž se můžete bez potíží stát přímým účastníkem. Stačí se ocitnout v tu správnou dobu na tom správném místě.

edinburgh

Hodiny, které ukazují čas je jednou denně

Tedy neukazují ho, ale vlastně hlásí. Jde o edinburghský hrad. Ten je sám o sobě oblíbeným turistickým cílem, ovšem každý den vám v jednu odpoledne váš výlet ještě pěkně okoření – vystřelí na něm totiž z děla. Místním slouží jako takové hodiny, které hlásí čas jen jednou denně, ale podřizují jim skoro vše. Takže pokud jste si někdy chtěli pěkně z blízka prohlédnout funkční kanón v akci, pak v Edinburghu máte rozhodně možnost.

A kam dál? Možná se budete divit, ale i ve Skotsku vás můžeme pozvat na pláž. Letní teploty tu sice málokdy atakují ty středomořské, ale pokud jste otužilí (nebo budete mít prostě štěstí), nechte se pozvat na blízkou pláž Portobello. Můžete si tu jen tak poležet v ničím nerušené pohodě nebo okusit teplotu místní čisté mořské vody. O zážitek jako u Rudého moře asi nepůjde, ale i tak doporučujeme. I kdyby jen pro brouzdání a kousek toho letního klidu.

Zamilujete si i nevšední výlety po okolí

Rádi někam šplháte? Pak vás určitě potěší, že v blízkosti Edinburghu najdete hned dva zajímavé kopce. Na které rozhodně stojí za to vyšplhat. Oba vám nabídnou nádhernou vyhlídku, kterou byste jen stěží hledali někde jinde.

Ten první (a nižší) se jmenuje Calton Hill. Tyčí se přímo v centru města, takže za ním nemusíte cestovat nikam daleko. Na jeho vrchol dokonce vedou i schody a když je všechny překonáte, čeká tu na vás i několik zajímavých architektonických památek. A pokud se sem vydáte během některého z hojných festivalů, které se v Edinburghu pořádají, budete si moci užít ten nejkrásnější výhled na město, prosvícený pestrobarevným ohňostroji, jimiž je hlavní město Skotska pověstné.

A kam dál? Druhý kopec, kam vás chceme pozvat, je vlastně spíše hora. Arthurs Seat najdete hned za městem a dorazíte sem po skvěle značené turistické cestě. Přímo k ní vás zavede městská hromadná doprava, dál už pak budete muset pěšky. Arthurs Seat je holý, aktuálně na jeho úbočí roste jen jeden jediný strom, zato se kolem něj i na něm rozkládají do dálky četná a bohatě porostlá vřesoviště. Odsud dohlédnete až na moře, po němž se prohánějí parníky a za pěkného počasí k vám dolehne i zvuk dud.

Samozřejmě, ani na ty nesmíme zapomenout. V Edinburghu se ozývají skoro na každém kroku. K tomuto nevšednímu městu zkrátka jejich zvuk patří. Stejně jako přívětiví obyvatelé a báječná atmosféra.

priroda

Edinburgh a jeho jedinečná zoo

A co se vám ještě v hlavním městě Skotska určitě zalíbí? Minout byste neměli zoologickou zahradu. Nabízí pohled na celou řadu zajímavých zvířat i příjemné prostředí, jako stvořené pro každodenní procházky, ovšem hlavní atrakci jen tak někde neuvidíte – chovají tu totiž pravé a nefalšované čínské pandy. Jde o jedno z mála soukromých zařízení na světě, kde můžete tato nádherná a vymírající zvířata spatřit.

Na své si přijdou i milovníci a milovnice obchodů. Edinburgh je doslova rájem butiků s levným oblečením. Najdete tu také spoustu restaurací a stánků s občerstvením a samozřejmě nechybí ani kino. Jde o ideální zázemí pro každého, kdo rád cestuje na vlastní pěst a na jednom místě se chce zdržet více než jen jeden den. A protože se zatím Edinburgh v turistických průvodcích příliš často nevyskytuje, můžete právě tady zažít kapku onoho tradičního cestování, ještě nepoznamenaného komerčním turistickým ruchem. Tak co říkáte, jdete do toho?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here