Ještěd je víc než jen vysílač. A za svou slávu vděčí požáru

1

jested

Ještěd – na vrcholu Ještědu se otevírá krásný pohled do širokého okolí ze známého vysílače. Při dobré viditelnosti si vychutnáte výhledy na Krkonoše, Český ráj, Jizerské i Lužické hory.

Jak na Ještěd

Abyste si mohli užít výhledy z vrcholu 1012 metrů vysoké hory Ještěd, můžete zvolit několik možností. Z konečné zastávky Horní Hanychov, kam vás odveze liberecká MHD, se vydejte příjemnou pěší túrou až k rozhledně Ještěd. Čeká vás 4,5 kilometru dlouhá trasa s převýšením 450 metrů. Z Liberce se na Ještěd dostanete i pomocí svého jedno či dvoustopého vozidla, cesta nahoru je dlouhá necelých 7 kilometrů. Pro nevšední zážitek je připravena kabinová lanovka.

jested

Lanovkou na Ještěd

Lanová dráha vedoucí na horu Ještěd byla zpřístupněna veřejnosti již v roce 1933, stavba a financování lanovky byla v režii Československých státních drah. Lanovka je dvoukabinová a cesta nahoru trvá pouhé 4 minuty. Najednou pojme i 35 osob. Lanovka jezdí krom revizí denně.

Ještědský vysílač

V roce 1907 byla na vrcholu postavena horská chata, která však v lednu roku 1963 při neopatrném rozmrazování potrubí vyhořela. V létě 1973 byla otevřena nová budova – za projekt Ještědu byla architektu Karlu Hubáčkovi udělena mezinárodní cena, kterou si měl převzít v Buenos Aires. Architekt měl připraven frak i děkovnou řeč, avšak režim mu cestu na poslední chvíli zakázal. Budova ukrývá vysílač, hotel i restauraci v jedné jediné stavbě.  Vysílač je otevřen celoročně.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

1 komentář

  1. Ještěd je nádherný. Bohužel by byl krásnější, kdyby bylo vše původní v jeho okolí. Busines je neúprosný a díky tomuto nešvaru se vše v okolí huntuje, hlavně vznikají sjezdovky a další věci s tím spojené. Likvidace krajiny okolo ještědu je opravdu hrůza a děs. Jinak výhled vynikající, doporučuji za krásného počasí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here