Přírodní rezervace a zřícenina hradu Hamrštejn – ideální místo pro piknik

0

hamrstejn

Přírodní rezervace Hamrštejn se rozpíná v Libereckém kraji v městské části Liberce – Machnín, kde protéká Lužická Nisa. Nachází se na území lesa listnatého a smíšeného, kde můžete navštívit zříceninu hradu stejného názvu. V rezervaci je předmětem ochrany několik druhů rostlin a fauny, kterým se v těchto lesích velice daří.

Hrad

Hrad Hamrštejn byl vybudován na Zámeckém kopci. Století a rok postavení hradu není přesně známo, první zmínka však byla zaznamenána v polovině 14. století v listině určené Karlu IV. Byl vystaven předně z důvodu pozice opevněného sídla a dohledu na těžbu a následné zpracování železné rudy. Na pevnosti hradu přidávaly přilehlé strmé svahy, které nebylo snadné pokořit.

V současné době je viditelná pouze obvodová zeď, zeď obytné části budovy a pozůstatky dvou věží, severní a jižní, které hradu vévodily. Severní věž je v průměru deset metrů silná, jižnější dokonce metrů jedenáct. Jižní věž byla brána jako hlavní věž pro obranu hradu. Obvodní zeď je vysoká necelé dva metry. Ve skále jsou poté vytesané sklepy.

Cesta k hradu

Na hrad a okolí se nejlépe dostanete ze zmíněného Machnína či z obce Kryštofovo údolí. K hradu vedou turistické značky nebo je možné se vydat po cyklostezce, která se táhne podél Lužické Nisy až k Zámeckému kopci, na němž jsou umístěny pozůstatky hradu. V komplexu zříceniny je místo uzpůsobeno k odpočinku a pikniku, pro návštěvníky je zde k dispozici piknikový stůl.

Transbordér

Jediný transbordér, který je k vidění na území naší republiky, je přímo pod hradem a vedoucí přes řeku. Transbordér je most gondolového typu – jeho princip spočívá v přepravě přes řeku pomocí lanovky, přesněji kabinky, která je zavěšena na kladkách. Tyto kladky se rozpohybují v době, kdy za ně cestující sami tahají.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here