Barokní památka Kuks rozhodně není zámek. Také podléháte častému omylu?

0

kuks

Kuks – Tato národní kulturní památka původně sloužila jako hospitál, který byl založen v 18. století. Hospitál poskytoval klid a odpočinek vysloužilým vojákům – a to za pomoci řádu milosrdných bratří, kteří zde zřídili lékárnu, jednu z nejstarších u nás. Hospitál Kuks fungoval až do roku 1938, kdy musel být všemi, v rámci mnichovské dohody, opuštěn.

Kostel Nejsvětější Trojice

Od počátku 18. století se začíná vystavovat kostel Nejsvětější Trojice dle návrhu italského architekta Alliprandiho. Kostel byl vysvěcen roku 1717, jeho krypta byla využívána jako hrobka pro hraběte.

Ctnosti a Neřesti

Roku 1720 byly před areál hospitálu umístěny plastiky alegorií Ctností a Neřestí od Matyáše Bernarda Brauna. Jedná se celkem o 24 plastik umístěných podél stěny špitální budovy. Komplex má evokovat rozpor mezi dobrem a zlem. Braunova mistrovská, dříve barevná díla, podtrhují moralizující baroko.

Prohlídkové trasy

Zámek nabízí dohromady čtyři prohlídkové okruhy; základní okruh Hospitál, Šporkovská hrobka, Lékárna a její historie a Historie výroby léků. Základní okruh hospitálem pojímá o jeho historickém vývoji a celkovém účelu, jeho délka je 60 minut a návštěvníky vyjde na 120 Kč.

V hrobce v kryptě kostela se účastníci prohlídky dozví zajímavosti o pochovaných příslušnících rodu Šporků. Trasa zabere 15 minut a vstupné činí 30 Kč.

Expozice v prostoru lékárny poskytuje pohled do vývoje lékáren od baroka až do současné doby a zabere přibližných 30 minut. Cena tohoto okruhu je 50 Kč. Muzeum s exponáty léčivých přípravků zobrazuje jejich cestu od vzniku až po zpracování ve fabrice. Trasa zabere 30 minut a činí 40 Kč.

Procházka po Kuksu a okolí

Procházení se kolem zámku a v okolí je neodmyslitelnou součástí návštěvy. Pro pochopení celé atmosféry a prostoru je dobré z vesnice na zámek vyrazit pěšky. Na zahradě se nachází mnoho monumentů, soch a obelisků. Nedaleko od komplexu je položen Braunův Betlém – další vyhledávaný cíl místního kraje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here