Zřícenina hradu Andělská hora – vydejte se na túru s lákavou tečkou

0
andelska hora
Andělská hora, Autor: Petr KinštVlastní dílo, CC BY-SA 4.0, Odkaz

Andělská hora je obec s počtem necelých 400 obyvatel nacházejících se v okrese Karlovy Vary. Obec je známá pro svou polohu na území Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les a díky zřícenině hradu stejného názvu z přelomu 14. a 15. století. Vznik hradu není přesně znám, jisté je ovšem to, že vznikl na bečovském panství a společně se starším hradem Bečovem zabezpečoval zboží pro tehdejší královské město Karlovy Vary.

Význam hradu

Hrad měl v dřívějších dobách především strategický význam, byl to opěrný bod na tahu mezi Karlovými Vary a vnitrozemím v průběhu 15. století. O století později se na hradu konala přestavba na gotickou úpravu, která hrad značně rozšířila. Ovšem díky této přestavbě se hrad neuvěřitelně zadlužil. Nedlouho poté zde byl vystaven renesanční palác.

Během třicetileté války hrad dobyli Švédové a od té doby byl již pouze udržován, i když stále osídlen. Vše ale dovršil požár roku 1718, od jehož doby je hrad neobyvatelný. Obec plánuje hrad poupravit a provést na něm záchranné úkony. V roce 1958 se objekt stal chráněnou krajinou památkou České republiky.

Na co se zaměřit

Zřícenina je oblíbeným turistickým cílem pro řadu návštěvníků z širého okolí, z místa se nabízí pohled na daleké okolí, především na zalesněné a kopcovité krajiny Doupovských hor a Slavkovského lesa. Z obce je možné si udělat i krásnou túru necelých deset kilometrů Slavkovským lesem. Trasu je možné si projet na kole, ta je ovšem o tři kilometry delší. V obci je možné si prohlédnout kostel sv. Archanděl a Michaela v gotickém stylu.

Film Balada pro banditu

O hradu se traduje řada pověstí a možná právě kvůli jedné z místních pověstí byl hrad vybrán pro natáčení filmu Balada pro banditu, který se natáčel v roce 1978. Původně se jednalo o hudební muzikál, kterému svou finální podobu dodal až právě hrad.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here