Zdislavina studánka: Místo s údajně vlivnou léčivou sílou

0
studanka zdislavina
Marie Čcheidzeová / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Zdislavina studánka: Je spousta míst, která jsou atraktivní a lákavá. Nemusí to být jen ta, kde straší či se dějí neobvyklé jevy. Naopak i místa s pozitivním účinkem si zaslouží pozornost a jsou tak dostupná pro každého, ne jen pro odvážné povahy. A co dokonce návštěva místa s léčivým účinkem a ještě u nás v malebné malé zemi.

Zdislavina studánka

Ono místo, které léčilo a navracelo lidem zrak. Nebo jak to vlastně bylo? A proč je doposud navštěvovaným místem vyznačující se pozitivním účinkem na lidské zdraví?

Poblíž Jablonného v Podještědí na Liberecku vyvěrá pod zámkem Lemberkem léčivý pramen. Kdysi navracel nemocným zrak. Dnes lidé přijíždějí ke studánce pro vodu, neboť věří v její léčivý účinek.

Zdislavina studánka zdobena empírovým glorietem s osmi toskánskými sloupy z přelomu 18. a 19. století láká převážně díky léčivému pramenu, ale i samotný vzhled zaujme každého příchozího. Turisté zde nabírají vodu do lahví. Voda ze studánky má nejen léčivý účinek, údajně pomáhá při kožních chorobách, poradí si efektivně s různými kožními vyrážkami, ale voda má pozitivní vliv i na lidskou psychiku. Bonusem je to, že voda ze studánky chutná báječně.

Legenda či skutečnost?

Podle pověsti studánku nechala vyhloubit sama svatá Zdislava z Lemberka. Právě Zdislava používala vodu ze studánky k léčbě nemocných, přestože písemné prameny o studánce v tomto směru mlčí. První písemný záznam o studánce pochází zhruba z poloviny 19. století, kde je zápis v souvislosti s jabloneckým rychtářem a měšťanem Jungem Richterem, jenž nechal do skalního výklenku nad studánkou umístit pískovcovou sochu svaté Zdislavy coby poděkování za své vyléčení.

Zdislavina studanka
 Marie Čcheidzeová / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Svatá Zdislava coby patronka rodiny, manželství i Libereckého kraje

Zajímavý je i samotný život svaté Zdislavy, která se vdávala údajně už ve svých 15 letech. Provdala se za Havla z Lemberka. Zemřela mladá. Za svůj krátký život, do svých 30 let porodila 4 děti a především se zapsala nesmazatelně do dějin národa. Povídá se, že byla „dítětem milosti a dcerou světla“. Byla výjimečná ve své neúnavné péči nejen coby matka o své děti, ale tím, jak se obětovala pro druhé v podobě léčení. Pomáhala do úmoru svým bližním i cizím lidem. Proto se stala i patronkou rodin.

I během svého krátkého života toho stihla hodně. Zejména se vyjímala svými činy, dobrými skutky. Zdislava byla velmi zbožnou ženou a přes svůj ryze světský život projevovala charakteristické znaky řeholnice. Pocházela ze silně věřící rodiny. Dobře se vdala a se svým manželem podporovala kláštery, podílela se na založení kostela i klášterní nemocnice v Jablonném v Podještědí. Zdislava tehdy na tu dobu byla zkrátka něčím, co nebylo moc obvyklé, byla prostě a jednoduše až moc hodná.

Důvody k návštěvě studánky

Ať už věříte legendám, příběhům, zázračnému léčivému účinku vody ve studánce či nikoliv, rozhodně si udělejte výlet. Ideálním výchozím bodem bude Jablonné v Podještědí, odkud je to ke studánce zhruba 2 kilometry. Ještě se jedná o příjemnou cestu malebným panenským údolím až k léčivému zdroji, tj. ke Zdislavině pramenu, který posilní vaši fyzickou i psychickou stránku. Rozhodně jde o místo pro načerpání energie.

Pozitivní je, že přestože chodí lidé ke Zdislavině studánce pro vodu, tak stále sem turistický ruch natolik nedoléhá, zatímco jde o vskutku krásné místo, kde kromě průzračně křišťálové vody je tu doslova oáza klidu, empírový altán s lavičkami a ozdobená kaple svaté Zdislavy jsou dostatečným lákadlem.

Pro zajímavost aneb něco málo k zápisům

Zápisy v Dalimilově kronice uvádí, že Zdislava pomocí pramene dokázala lidi léčit a navracet zrak slepým, ale hlavně malomocným a lidem s kožním onemocněním, stejně tak chromým či jinak vážně nemocným. To bylo údajně reálné díky naměřené nízké koncentraci boraxu ve studánce, jenž působí antibakteriálně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here