Uluru: Posvátná hora v Austrálii, která je známá svým jedinečným zabarvením

0
Uluru
Corey Leopold / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)                  Monolit Uluru                                                            

Monolit Uluru se stal jedním ze symbolů Austrálie. Uprostřed plochého území ze země vyčnívá monolit, který působí, jako by tam původně ani nepatřil. Pro domorodé obyvatele má velký význam, považují ho za posvátné místo. V závislosti na slunečním svitu mění barvu od oranžové po karmínovou.

Uluru nebo také Ayers Rock je monolit, který se tyčí do výšky 348 m. Dlouhý je 3,6 km a široký 2,4 km. Neční však jen do výšky, ale zasahuje i 5 km pod povrch. Monolit byl už před léty předán do správy domorodého obyvatelstva. Je veden jako součást světového dědictví UNESCO, spadá do národního parku Uluru – Kata Tjuta. Domorodci také už dlouho usilovali o to, aby se stala hora pro turisty nepřístupná. Považují ji za sídlo duchů svých předků. To se jim také v říjnu tohoto roku splnilo.

Uluru byla oblíbeným cílem turistů, kteří se podle domorodého obyvatelstva chovali k hoře neuctivě a nedodržovali předpisy. Domorodý lid Anangů žil po staletí v přístřešcích zbudovaných pod skalními převisy či v jeskyních. V jeskyních tu dokonce jsou k vidění starobylé malby zachycující život domorodců. Místo sice vpadá jako bez života, ale při obhlídce zjistíme, že tu raší stromy z vyprahlé země, v soutěskách se dá zahlédnout třpytící se voda a setkat se můžeme s klokany, hady, žábami, pštrosy a některými druhy ptáků. Dříve se dalo vyšplhat i na vrchol, po značené cestě, to už dnes možné není.

hora uluru

Kde se hora vzala?

Stáří hory je podle vědců odhadováno na zhruba 600 miliónů let. Podle domorodé legendy je vznik hory připisován dvěma chlapcům, kteří si hráli s blátem po dešti. Podle jiných ji ze země vyzdvihli démoni ještě před příchodem lidí.

Místní také věří, že je hora sídlem duchů a nedoporučují výstup na vrchol a rušit je nebo si odnášet kamínky jako suvenýry.

Podle milovníků konspiračních teorií domorodci střeží důkazy o mimozemšťanech nebo dokonce vchod do podzemního města, protože některé nejposvátnější části hory nebyly nikdy přístupné.

Hora je ale velmi pravděpodobně výsledkem přirozených horotvorných procesů.

Hra barev

Uluru je také známa svou barevnou proměnou v závislosti na slunečním svitu. Při východu slunce je barva našedivělá až jemně růžová, jak paprsky sílí, barva přechází v tmavě fialovou až rudou. Při západu slunce se zbarví do oranžova. Barevný vzhled je zapříčiněn horninami s podílem hliníku a křemičitanů.

Uluru se nachází uprostřed rovinaté pustiny parku Uluru – Kata Tjuta. Výstup na horu je od října letošního roku uzavřen, ale stezka okolo hory je přístupná. Vstup na horu je trestán pokutou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here