V Opočně nezapomeňte navštívit zámek a zámecký park

0
opocno
Prazak / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)               zámecké arkády

Dalším městem na Podorlicku, které historicky chránilo obchodní stezku do Kladska, bylo bezesporu Opočno. Bohatá historie města, stejně tak jako nádherný zámek sem láká návštěvníky již desítky let.

Trocha historie

Místo bylo osídleno již v pravěku, v raném středověku zde stálo předrománské hradiště, které připomíná i Kosmova kronika. Počátkem 14. století zde pánové z Dobrušky začali stavět gotický hrad, který měl na svou dobu docela mohutné opevnění. Roku 1471 dostalo město vlastní znak se zlatým sluncem. Hrad byl po vyplenění husity obnoven a přestavěn rodem Trčků z Lípy. Tehdy započalo jeho renesanční vzezření, se sgrafity a arkádovými ochozy, k zámku přibyla míčovna a do parku letohrádek. Zámek bohužel také vyhořel, takže další opravy přinesly v době barokní červený nátěr a zcela se vytratila původní sgrafitová výzdoba.

letohradek
Kixx / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)                           Letohrádek – Opočno

Co je na zámku k vidění

Zámek je přístupný veřejnosti, a tak by bylo škoda jej nenavštívit. Některé expozice totiž nemůžete vidět nikde jinde na světě.

Mimořádně vzácná je například sbírka zbraní, která obsahuje kousky od antiky až po 19. století. Můžeme zde vidět i zbraně africké a indiánské, a právě tyto zbraně již v takovém množství neuvidíme nikde jinde na světě, neboť podobná sbírka španělského krále shořela za tamní občanské války.

Knihovna na zámku vás uchvátí krásou a množstvím starých knih – je jich asi 12 tisíc. Většinou se jedná o knihy odborné. Nejstarší knihou je Kronika světa (Liber cronicarum) z roku 1493, která obsahuje souhrn tehdejších znalostí o historii i současnosti evropských měst.

Obrazárna založená Colloredo-Mansfeldy obsahuje umělecké sbírky, zejména díla českých, italských a holandských malířů. O proslulosti sbírka jistě svědčí i fakt, že nejprve byla umístěna ve Vídni, poté v Praze a teprve od roku 1895 je instalována v opočenském zámku.

Zámecký park

Jeden z nejkrásnějších veřejnosti přístupných parků se rozkládá hned pod zámkem v údolí Zlatého potoka. Jedná se o anglický park, který má rozlohu cca 22 hektarů. Jako v jiných parcích své doby zde nalezneme vzácné keře a dřeviny, ale také několik rybníčků s umělými vodopády, čínský pavilon nebo umělou jeskyni pro poustevníka. Za parkem se také nachází obora s daňky, muflony a jeleny a i ta je veřejnosti přístupná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here