Lomnice nad Popelkou má nejen romantický název

0
Lomnice nad Popelkou radnice
Zdroj foto: ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Lomnice nad Popelkou je město v Libereckém kraji, které můžete navštívit v létě i v zimě a pokaždé budete mít na co se dívat. Kromě staré architektury a budov, které připomínají skanseny, můžete navštívit muzeum, galerii, zámek, koupaliště a mnoho dalšího.

Něco málo z historie – Lomnice nad Popelkou

Lomnici nad Popelkou máme doloženou z Dalimilovy kroniky. Město nikdy nebylo zpustošeno za válek, a to ani za husitských, ani za třicetileté, ani za napoleonských. Nejspíš právě proto zde můžeme obdivovat ty všechny historické budovy. V 19. století se ve městě začaly vyrábět slavné lomnické oplatky a suchary, které se vyrábějí dodnes.

radnice lomnice nad popelkou
Zdroj foto: Hejkal, CC BY-SA 2.0 DE <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/de/deed.en>, via Wikimedia Commons radnice

Muzeum a galerie

Rozhodnete-li se město navštívit, určitě navštivte místní muzeum (sídlí ve společném prostoru s galerií, na náměstí v tzv. Hrubém domě). Kromě trvalých expozic, jako jsou například lovecké trofeje, nábytek, nádobí, obrazy se zde konají i výstavy.

Zámek

Lomnický zámek je raně barokní a postaven byl v roce 1737. Stojí však na místě bývalé gotické tvrze ze 14. století. Najdete jej na Husově náměstí a v současné době v něm sídlí i informační středisko. Prostory zámku jsou využívány pro nejrůznější kulturní akce.

Památková rezervace Karlov

Rozhodně byste si neměli nechat ujít památkovou zónu – vesnickou památkovou rezervaci Karlov, kde se nacházejí chalupy a domky ze středověké vesnice. Roubené domky s lomenicovými štíty zde najdete na každém kroku a uvidíte, že se budete cítit jako v dávné historii.

Tabor od Steblovic
Zdroj foto: LaSo, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons Tábor od Stéblovic

Tábor

A až se dosyta nachodíte po Lomnici, navštivte ještě si 3 km vzdálenou horu Tábor, na jejíž vrchol vás dovede Křížová cesta až ke kostelu Proměnění Páně. Budete-li se chtít rozhlédnout po zdejším kraji, pak vystoupejte na rozhlednu, která zde byla postavena již v roce 1911.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA