Hrad Valdštejn – proč ho majitelé kdysi opustili a co nabídne dnes?

0

hrad valdstejn

Máte namířeno do Libereckého kraje? Určitě si udělejte zastávku na hradu Valdštejn. Hrad Valdštejn se nachází na severovýchodě České republiky, na západním okraji Hruboskalského skalního města. Je považován dokonce za nejstarší hrad Českého ráje.

Něco málo z historie hradu

Hrad Valdštejn vás pohltí svou pestrou historií – byl založen asi kolem roku 1260 a to pánem Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů. Následně měl hned několik majitelů. Valdštejnové drželi hrad asi do roku 1380 a další majitelé páni z Vartenberka do začátku husitských válek.

Tragický konec

Poté na konci 15. století byl hrad opuštěn, dokonce i shořel. Valdštejnové se ho znovu ujali, pozvedli a dalších 200 let jim patřil. V 19. století Lexové z Aehrenthalu propojili krajinu sítí turistických cest, vybudovali zde zároveň i lázně Sedmihorky.

A co je na hradu k vidění?

Milovníci baroka již při vstupu na most zaujme skvostná galerie barokních soch českých svatých patronů. Prohlédnout si můžete malou kapli na nádvoří, Slavnostní sál, salonek s galerií obsahující portréty posledních majitelů Lexů z Aehrenthalu. Co ovšem stoprocentně zaujme je hladomorna. Novou dominantou tohoto hradu se stal kostel sv. Jana Nepomuckého. Zpřístupněny jsou i skalní sklepení a středověká hradní lednice.

Máte rádi rozhledny?

V 19. století byla vybudována vyhlídka na Trosky a blízké skalní město. I z dalších míst hradu se nabízí krásné výhledy na okolní krajinu. Pro příznivce kultury nabízí hrad Valdštejn pravidelné letní kulturní akce jako jsou koncerty, šermířská vystoupení, pouť, divadlo apod.

I Valdštejn má svou zajímavost

Hradní kaple ukrývá obraz od Františka Maška, který prý jako jediný zobrazuje skutečnou podobu romantického básníka K.H. Máchy.

Pokud jste se rozhodli hrad navštívit, nezapomeňte, že je otevřen od dubna do října, a to každý z těchto měsíců má jinou otevírací dobou. Je lepší si výlet naplánovat a zjistit, které dny mají přesně otevřeno.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here