Hrady mají své charakteristické kouzlo, půvab. Každá návštěva hradu zanechá neopakovatelnou vzpomínku. Pobytí v hradu je vždy zážitkem. A co se vydat za hranice naší země? Nebo při cestování křížem krážem Evropou navštívit některý z hradů, jenž patří vůbec mezi ty nejvíce impozantní. Prohlídka hradu nespočívá jen v prohlídce interiérů, ale také pohledem na vnější krásu. Které hrady zaujmou natolik, že jejich kouzlu, historii a kráse podlehne takřka každý?
Hrad Eltz, Německo
Jeden z nejkrásnějších hradů v Německu a v celé Evropě. Skrytý a velice zachovalý klenot Německa se nachází na 70 m vysoké skále nad řekou Moselle mezi městy Trier a Koblenz. Stavba probíhala mezi 12. až 16. stoletím. Díky právě délce stavby se tu tak vystřídala řada stylů, románský, gotický, renesanční i barokní. Tento skvost v západním Německu se vyjímá i tím, že byl dostatečně ochráněn před jakýmkoliv zničením, poškozením, a tak si ho můžete při návštěvě osobně prohlédnout ve výborném stavu.
Hrad vyniká v nespočetném množství věží, věžiček s do sebe vloženými arkýři a vikýři. Hrad se může pochlubit i tím, že má mnoho let stále stejné majitele. Německý hrad Eltz neoslní jen architekturou, ale i jeho zdi ukrývají poklady. Ve sklepení se nachází kolosální klenotnice, vystaveny jsou tu i zbraně či starobylý nábytek.
Eilean Donan Castle, Skotsko
Patří mezi nejkrásnější hrad ve Skotsku. Hrad byl založen v roce 1230 Alexandrem II. na ochranu před Vikingy. Hrad Eilean Donan je jedním z neodmyslitelných symbolů Skotska. Zvenku je hrad velmi atraktivní pro pořízení fotografií za každého počasí, zima, mráz, zatažená obloha, to vše díky hradu má kouzlo.
V roce 1719 byl hrad takřka celý zničen anglickým válečným loďstvem. Obnova proběhla až v 19. století. Své pojmenování hrad získal dle svatého Donana. Hrad je situovaný na západním pobřeží Skotska poblíž ostrova Skye. Hrad je proslaven i v rámci vyhledávaného místa pro natáčení filmů, seriálů. Není tedy divu, že se zde natáčela i jedna z „Bondovek“, ale také například Sherlock Holmes, Jak ukrást nevěstu či Jeden svět nestačí.
Hrad Hochosterwitz, Rakousko
Jeden z nejvíce působivých a současně největších středověkých hradů v Rakousku. Nachází se zhruba 20 km od dálnice A2 z Vídně k Jadranu. Vyjímá se na 160 m vysoké skále z dolomitského vápence. Za dobrého počasí je vidět na vzdálenost až 30 km. První zmínka o hradu pochází již z roku 860.
Hrad se vyniká unikátní polohou, stojí na dolomitové skále, tím je v dané lokalitě originální. Jde o jeden z unikátních hradů, které Rakousko má. Však Hochosterwitz ročně navštíví značné množství turistů. Zde už i samotná cesta je zajímavou záležitostí, neboť ji lemuje 14 velkých bran. Pokud nepatříte mezi vášnivé chodce, chcete si ulehčit cestu z jakéhokoliv důvodu, je možné použít výtah, který je tu k dispozici.
Hunedoara, Rumunsko
Pozdně gotický rumunský hrad, jenž je znám pod názvem hrad Korvín, se nachází v malém městě podhůří jižních Karpat. Zakladateli hradu byli členové rodiny českého krále Matyáše Hunyadiho, známý jako Matyáš Korvín. Nejen jeho zásluhou má hrad i město mnoho vazeb na střední Evropu. V 15. století byl hrad význačným střediskem politického života. V 17. století prošel změnou, což mu však vůbec neubralo na respektu, který ve svých obyvatelích vzbuzoval. Sice pak zaznamenal úpadek, což umocnil následně i požár v 19. století, ale poté byl postupně opraven a zpřístupněn veřejnosti.
Do hradu vede cesta přes dlouhý úzký most nad vodním příkopem. Celá stavba je ve znamení spousty věží a menších věžiček. Interiér je sice prostý a část hradních prostor slouží jako muzeum. A čím tedy vyniká tento hrad? Je známo, že se zde shromažďují duše, které nechtějí odejít na onen svět, tudíž může být hrad plný strašidel. Dále pověst praví, že zde byl uvězněn Drákula po dobu sedmi let. Místní údajně pamatují příběhy o upírovi, jenž nemohl být zabit, dokud mu ostrý předmět neprobodl srdce. Pokud vyhledáváte tajemno a rádi se bojíte, zde jste na správném místě.
Mont Saint Michel aneb hrad na Hoře sv. Michaela, Francie
Hrad na hoře sv. Michaela se nachází v severozápadní Francii, jenž při přílivu doslova pluje v moři. Tímto je hrad jedinečný a liší se od ostatních. Patří k nejvýznamnější atrakci západní Francie. Od konce 19. století probíhaly práce po celém ostrově. Díky tomu dnes návštěvníci, kterých je ročně okolo čtyř milionů, mohou spatřit ryzí krásy opatství tak, jak to vypadalo v dobách středověku.
Roku 1979 byla hora Saint Michel zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Název sv. Michal pochází od známého Archanděla Michaela, což byla jedna z legendárních církevních postav.