Co se vám vybaví v rámci města Lanškroun? Pokud se domníváte, že město se pyšní věhlasným zámkem, tak věřte, že zde na vás čeká mnohem více. O to větší důvod k podniknutí výletu. Navštivte třeba Boží muka či ochutnejte Eduardův pramen.
Město Lanškroun se nachází na českomoravském pomezí mezi Zábřehem a Českou Třebovou a nabízí nejen procházku historickou částí, kde jsou k vidění typické pamětihodnosti, jako je zámek s expozicemi městského muzea, radnice apod., ale k aktivnímu vyžití či procházkám přírodou je zde přírodní park Lanškrounské rybníky či již výše zmíněný pramen s pitnou vodou.
Lanškrounský zámek s kostelem sv. Václava
Dvoukřídlý zámek v renesančním stylu s nádvořími, konírnou a zámeckou zahradou byl přestavěn za Adama Hrzána z Harasova v roce 1601. K zámku přiléhá kostel sv. Václava. První zmínka o kostelu pochází z roku 1350. V roce 1645 kostel vyhořel. V roce 1768 byla vybudována na západní straně kostela nová věž, na kruchtě jsou rokokové varhany z 18. století. V 80. letech 19. století byla realizována výrazná úprava a inovace interiéru v neogotickém stylu. Kostel sv. Václava je sálovou stavbou. Po poslední a rozsáhlé rekonstrukci v letech 1996 až 1997 je kostel díky své výborné akustice a atmosféře vhodným místem, kde se pořádají v adventním čase koncerty.
Budova zámku stojí na náměstí A. Jiráska. V roce 1928 město získalo zámek od Jana II. z Lichtenštejna. Dnes slouží ve své upravené podobě městu coby kulturní a společenské centrum. Je zde zřízeno Městské muzeum, které se nachází v barokní přístavbě a v bývalé konírně. Městské muzeum ve své nabídce čítá stálé expozice, ale také i krátkodobější.
Historie muzea
Historie muzea začíná v roce 1905, kdy správa muzea řízena muzejním výborem shromažďovala sbírky a starala se o ně. To jsou prvotní počátky. O rok později vznikl podpůrný spolek muzea. Po neustálém stěhování se natrvalo muzeum umístilo do přidělených prostor zámku. V roce 1992 bylo nově zrekonstruované muzeum otevřeno coby kulturní instituce s novou a permanentní expozicí o historii města.
Krása přírodního parku Lanškrounské rybníky
Pro sportovní a rekreační účely je možné využít soustavu rybníků. Nejstarší dochovaná zpráva o počátcích lanškrounského rybníkářství je z roku 1433. Na sklonku roku 1463 byl postaven současný Dlouhý rybník, postavil ho tehdejší majitel panství Z. Kostka z Postupic. Jako poslední byl vybudován Sluneční rybník, bylo tomu v roce 1965. Sluneční a Krátký rybník slouží ke sportovnímu rybolovu. Dlouhý rybník je přírodním koupalištěm s možností windsurfingu. Okolí rybníků je vyhlášenou chráněnou oblastí klidu.
Eduardův pramen
Pramen pitné vody, jenž vyvěrá ze země u hráze Slunečního rybníka, je znám takřka od nepaměti. Původně zvaný Vápenný pramen, neboť byl upraven z bělošedých opukových kamenů. V roce 1861 byl přestavěn lanškrounskými ostrostřelci, kteří změnili jeho název a pojmenovali jej po hejtmanovi Eduardu Erxlebenovi, což byl dlouholetý a významný lanškrounský starosta, podnikatel a čestný velitel ostrostřelců. A od té doby tento vydatný pramen pitné vody je Eduardovým pramenem.
Popraviště Boží muka
Nachází se při výjezdu z Lanškrouna směrem na Ústí nad Orlicí, po levé straně silnice. Popraviště stávalo nad Dlouhým rybníkem a tvořeno bylo šibenicí ze čtyř zděných sloupků na obvodu a jednoho uprostřed. Nedaleko odtud bývala boží muka, to když průvod s odsouzencem došel až sem, začal ve městě zvonit umíráček, který zvonil do té doby, dokud nedošli k šibenici. Poslední kat v Lanškrouně se jmenoval Pírko a byl bratrem litomyšlského kata.