Kam se vypravit za poznáním historie čokolády a ochutnávkou

0
cokolada
Zdroj foto. en.wikipedia.org                                            muzeum čokolády Barcelona

Malí i velcí milovníci čokolády nemohou opomenout návštěvu některého z vyhlášeného čokoládového muzea. Pokud holdujete této sladké pochoutce, budete jak v ráji. Nutno podotknout, že ohromeni krásou a umem budou i ti, kteří se bez čokolády obejdou. Která muzea v Evropě stojí za pozornost a co nabízí? Je třeba zmínit, že i u nás se nachází unikát.

Muzeum čokolády v Barceloně

Muzeum čokolády El Museo de la Xocolata se nachází ve španělské Barceloně, konkrétně v bývalém klášteře svatého Augustina. Zde najdete odpovědi na všechny své dotazy týkající se čokolády a vše s touto lahodnou pochoutkou související. Jde o unikát. Jen zde prakticky spatříte to nejlepší a dozvíte se opravdu všechno od historie až po současnost. Muzeum je členěno do osmi sekcí, kdy tak v jedné můžete ochutnat ty nejlepší speciality, ve druhé se seznámíte s původem a druhy kakaových bobů od počátku až po strojní současnou výrobu.

Můžete si ve zdejší dílně vyzkoušet, co vše obnáší výroba jediné čokoládové figurky. Budete překvapeni. Samozřejmě svůj výtvor si ponecháte, ať už pro sdílení a ukázku své práce či k následné konzumaci. Muzeum nadchne nejen ty, kteří milují čokoládu, ale upoutá po umělecké stránce, co vše je možné vyrobit z čokolády, jaké figurky, velikosti, tvary apod. A tak tu můžete na vlastní oči vidět čokoládovou sochu lidoopa, ale také v nadživotní velikosti myšku Minnie, dále zde uvidíte čokoládového jazzového trumpetistu a zpěváka Louise Armstronga či bicí kapely Beatles a spoustu dalších pozoruhodných výrobků z čokolády.

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře

Muzeum čokolády a marcipánu je nejen největší svého druhu u nás, tj. v České republice, ale také patří mezi jedno z největších v Evropě. Jak vidno, i naše malebná malá země nezaostává v ničem pozadu. Muzeum se nachází hned v třech prostorách historických domů. Muzeum je rozděleno na různé sekce, kdy první znázorňuje a představuje historii čokolády, pěstování kakaových bobů, dovoz do Evropy, zpracování do figurek, bonbonů, pralinek apod. V rámci historie je zahrnuta i reklamní část ohledně obalů, plakátů dříve a dnes. Je tu i model soupravy, ze které se pila čokoláda v 19. století či model pěstování kakaa v pralese.

Druhá sekce představuje vše okolo marcipánu, jeho zpracování, k vidění jsou i marcipánové figurky. Návštěvníci si zde mohou taktéž vyzkoušet práci s marcipánem či odlévání čokoládových figurek. Další část tvoří tzv. kinosál, kde se promítají filmy o čokoládě a mistry cukráře je možné sledovat okénkem z čokolatérie, kde doslova teče čokoláda proudem, tudíž můžete zde čokoládu ochutnat.

choco story
Zdroj foto: en.wikipedia.org                             Muzeum Choco Story

Muzeum čokolády v Bruggách

Ano, když se řekne čokoláda, tak se většině vybaví destinace, jako je Belgie či Švýcarsko. Choco-Story Chocolate Museum se nachází v jednom z nejkrásnějších belgických měst. Bruggy, vlámsky Brugge a francouzsky Brugges je městem, které má nezaměnitelnou atmosféru, ale také zachovalou středověkou architekturu. Menší muzeum, které je orientováno nejen na čokoládové figurky, expozici o historii čokolády, ukázkou práce, vzorky na ochutnávku či prodejnou dárků, ale zde se snaží ukázat i pozitivní účinky čokolády na lidské tělo.

Zde je poukazováno i na prospěšnost kakaových bobů. Pochopitelně se návštěvník dozví rovněž něco o věhlasných belgických pralinkách.

Muzeum čokolády Halloren v Halle

halloren v halle
Zdroj foto: en.wikipedia.org  Halloren

Možná mnohé překvapí, že Německo patří k předním světovým výrobcům čokolády, stejně tak produkce tu má dlouhou historii. Čokoládovna Halloren ve městě Halle, které se nachází poblíž Lipska, je jednou z nejstarších německých čokoládoven. Založena byla v roce 1804.

Nejen samotní Němci jsou návštěvníky muzea, byť patří mezi náruživé konzumenty čokolády. Při návštěvě Německa stojí toto muzeum určitě za pozornost. V muzeu se seznámíte s dějinami samotné firmy, ale také s historií kakaa a výroby čokolády všeobecně. Rovněž i zde se dozvíte, jak šel čas s vývojem obalů a reklamních plakátů po designové stránce, jak vypadaly plakáty v minulém století apod. Nachází se zde i speciální čokoládový pokoj, který musí být neustále klimatizován, aby se čokoláda neroztekla.

Muzeum čokolády Alprose v Luganu

Nelze vynechat Švýcarsko, zemi zaslíbenou čokoládě. Destinace, kde si milovníci čokolády opravdu přijdou na své. Za pozornost stojí muzeum, které se nachází ve Švýcarsku v kantonu Ticino, Lugano. V muzeu se návštěvníci dozví celou historii výroby čokolády, vše o pěstování a sklizni kakaových bobů, o výrobě čokolády, o přídavných ingrediencích, jako jsou rozinky, mandle apod. Při vstupu do areálu je ochutnávka čokolády a ve zdejším obchůdku je možné zakoupit čokoládu i bonbóny.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here