Slavný francouzský zámek, který hostí nechtěného a pro turisty děsivého obyvatele

0

zamek brissac
Libens libenter [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]
Který zámek ve Francii patří mezi nejvíce navštěvovaný? Jak se mu přezdívá a kdo je zdejším obyvatelem, který nahání strach návštěvníkům? Jaké klenoty i tajemství zámek Brissac ukrývá? Co je k vidění a co jen ponecháno lidské fantazii?

Obr na Loiře

Tak se přezdívá jednomu z nejvíce proslulých a navštěvovaných zámků ve Francii. Zámek Brissac, francouzky Château de Brissac, leží 300 kilometrů od Paříže. Nachází se poblíž Angers v Anjou. Přestože je situován daleko od ostatních zámků na Loiře, tak zajížďka k tomuto zámku a především jeho návštěva rozhodně za to stojí. Už zdálky se hrdě tyčí a evokuje krásnou a nezaměnitelnou kulisu, kterou použil i Walt Disney do některé ze svých pohádek.

Zároveň zámek vyzařuje kouzlo starého světa. Zámek, který má 7 podlaží a 204 místností je vyhledávaným místem pro turisty z celého světa. A nejen díky své impozantnosti. Na zámku totiž straší a není to žádná Bílá paní. Rovněž je zámek opředen nejednou legendou.

brissac
Manfred Heyde [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Nejdříve hrad, později zámek aneb jak to tedy bylo

Vzhledem k tomu, že někde se uvádí, že jde o jeden z nejvyšších hradů ve Francii, což může být tedy matoucí. Jedná se o hrad či zámek? Jak to tedy je? Původně se jednalo o hrad, který byl postaven v 11. století. O 4 století později se stal vlastníkem hradu Charles II. de Cossé,  vévoda z Brissacu a na základě jeho rozhodnutí byla původní stavba hradu stržena a nahrazena novou výstavbou v podobě známé dnes, tj. zámkem v renesančním stylu. Zámek v té době vévoda pojmenoval Château de Brissac. Z původní stavby zůstala dvojice středověkých věží, které původně vévoda měl v plánu též odstranit, ale zemřel dříve, než byla stavba dokončena, tudíž už na to nedošlo, věže zůstaly zachovány dodnes.

Po smrti vévody v roce 1621 přecházelo vlastnictví zámku z otce na syna, přičemž každý z nich se snažil o jeho zvelebení. Francouzská revoluce se ovšem na zámku negativně podepsala a více jak 50 let zámek chátral. To se změnilo roku 1844, kdy začala jeho obnova, která respektovala původní vzhled.

Klenot renesanční francouzské architektury

Zámek Brissac upoutá na první pohled honosností, přepychem v rámci vybavení místností, kde se nachází i umělecké skvosty, které mnohdy nejsou k vidění ani ve vyhlášené galerii. Vnitřní vybavení tvoří kromě impozantních obrazů též vyšívané gobelíny, naleštěný nábytek. K zámku náleží park, který obklopuje zámek a je stvořený pro romantickou procházku. A nejen to.

Zdejší víno chválí i odborníci. Součástí je samozřejmě vinný sklep, kde lze zakoupit výtečný mok. Pamatováno je i na abstinenty, neboť je tu k dispozici i čajovna či kavárna, kde dokonce vaří vybrané pokrmy. Zámek každoročně navštíví tisíce návštěvníků. Co je největším lákadlem?

kuchyne brissac
Libens libenter [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]          

Strašící zavražděná žena v zeleném hávu

Podle jedné legendy je zámek pronásledován duchem Charlotte de Brézé. Krásná mladá žena, která byla údajně v 15. století zavražděna svým manželem. Místní obyvatelé zastávají názor, že dotyčná stále obývá ikonickou kapli a straší místní, ale i návštěvníky zámku. Pohled na její zmrzačené tělo je prý děsivý. Paní v zeleném, jak bývá také nazývána, údajně vyděsila už mnoho hostů. Ti, kdo ji viděli, se shodují na tom, že nejděsivější je její obličej, kdy místo očí a nosu vidíte jen zející otvory. Údajně se podobá mrtvole.

Každopádně tato svědectví o spatření paní v zeleném vedla k tomu, že sem zavítala skupina místních duchařských nadšenců, aby tu strávili noc s kamerou s nočním viděním a detektorem pohybu. Díky tomu prý byl zaznamenán závan vzduchu a reakce na chodbách, kde nikdo nebyl. Třetí den se jim dokonce podařilo natočit ženu v zelených a zkrvavených šatech s dýkou v hrudi. Jenže když si záznam přehráli, nic na něm nebylo. Nezbývá, než se vypravit na zámek osobně a kdo ví…

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here