Sherwood forest: Místo, kde pobýval Robin Hood

0

Sherwoodsky les
ntollervey [CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]
Sherwood forest: Pokud jste ještě nenavštívili les, ve kterém žil údajně sám Robin Hood, měli byste tak učinit. Les patří mezi oblíbený a turisty vyhledávaný. Kde se nachází? Jak to bylo se zbojníkem Robinem? Co se můžete dozvědět prostřednictvím legendy? A co je zde připraveno pro návštěvníky?

Královský les

Sherwoodský les, Sherwood forest, se nachází v anglickém hrabství, severně od Londýna a západně od města Nottingham. Královský les, který je neodmyslitelně spojen s Robinem Hoodem. Přestože dnes zdejší lesy nejsou tak hluboké, neztratil nic ze svého kouzla. Rozhodně stojí za osobní návštěvu, při které můžete obdivovat místní stoleté stromy i romantická místa.

Co prozrazují historické prameny

Na místě se nacházel les už v Době ledové. Aktuální plocha Sherwoodského lesa činí 423 hektarů rozkládající se v okolí vesnice Edwinstowe, kde se nachází Thoresby Hall. Jde o zbylou část, která byla původně součástí mnohem rozsáhlejšího královského loveckého lesa, který zasahoval na území několika sousedních hrabství.

V roce 1959 byla část lesa přístupná pod názvem Country Park radou Nottinghamského hrabství patřící k pozemkům Thoresby Hall. V roce 2002 vznikla na území Sherwoodského lesa tzv. National Future Reserve, název byl změněn o pár let později na Budby South Forest. Po této změně se původní plocha ze 220 hektarů právě rozšířila na současných 423 hektarů. Les je převážně březový. V některých částech je možné spatřit i velmi staré duby. Však se tu nachází jeden z nejstarších dubů vůbec, který je známý coby skrýše Robina Hooda.

Major oak
 XXLRay [CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]                             strom  Major Oak

Slavný Major Oak

Sherwoodský les se pyšní dubem, jehož stáří se datuje více jak 800 let. Slavný Major Oak. Tento významný dub  se objevil v roce 2005 ve vysílání stanice BBC v pořadu Seven Wonders, coby jeden z přírodních divů oblasti anglických Midlands. V roce 1998 byly vzaty odřezky dubu a začala se šlechtit kopie se záměrem vysazení malých stromků ve větších městech.

Les s obdivuhodným počtem návštěvníků

Sherwoodský les ročně navštíví zhruba půl milionu turistů z celého světa. Počet rapidně stoupl také po odvysílání seriálu Robina Hooda. Každým rokem je třetí týden v červenci ve znamení oslav na počest Robina Hooda. Pořádá se zde tvz. Festival Robina Hooda. Vše se nese v duchu středověku, kdy je les vyzdoben podle zvyklostí a způsobů, jak tomu bylo ve 13. století, je možné spatřit rytířská klání, vrátit se v čase.

Po celý rok je možné navštívit Sherwood Forest Art and Craft Centre sídlící v bývalém domě pro kočáry a stájích Edwinstowe Hall přímo uprostřed Sherwoodského lesa. V centru jsou umístěny ateliéry, prostory pro výstavy a kavárna.

Legenda jménem Robin Hood

Legenda praví, že Robin Hood přepadal pocestné v Sherwoodském lese poblíž Nottinghamu. O svůj lup se pak rozdělil s chudáky. Zkrátka to byl ten, kdo bohatým bral a chudým dával. Nejstarší zmínky o Robinovi ho prezentují jako sedláka, zemana prudké povahy, který žil se svou družinou právě v Sherwoodském lese. Vynikal lukostřelbou, averzí vůči církvi a úctou k ženám. Muž z lidu a nikoliv pronásledovaný šlechtic.

Až v 16. století v mnoha baladách se stává z Robina Hooda šlechtic zbavený majetku a je spojován s králem Richardem Lví Srdce coby jeho zastánce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here