Zajímavá místa Španělska aneb kde nejlépe spojíte koupání s poznáním

0
stredomorske pobrezi spanelsko
JohnnyOneSpeed / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)              Středomořské pobřeží – Španělsko

Španělsko je opravdu rozmanitá země, kde se můžete setkat s katolickou, římskou i islámskou kulturou a samotní Španělé jsou častokrát rozdílnější než den a noc. Zatímco třeba v Baskicku narazíte na blonďáky, zbytek Španělska bude spíše snědé pleti. A jazyk? I když se oficiálně používá španělština (kastilština), v každém z regionů je jazyk tak rozdílný jako třeba čeština od polštiny nebo chorvatštiny.

Madrid

Hlavní město Španělska a po brexitu druhé největší město v Evropské unii určitě při svých cestách nevynechejte. Pokocháte se spojením starobylých památek s moderními mrakodrapy. Prohlédnout si můžete přenádherný královský palác Palacio Real, který je asi 10x větší než proslulý Buckinghamský palác. Nejkrásnější komnaty jsou Trůnní sál, Gaspariniho sál a Porcelánový sál. Připravte si oči na lesk zlatého štukování, malebné fresky a bohaté lustry. Kromě toho je palác obklopen spoustami zahrad a parků, nejznámější jsou asi Casa de Campo a Jardin de Sabatiny.

V Madridu nezapomeňte navštívit světoznámé Museo del Prado, kde kromě portrétů habsburských panovníků naleznete nejucelenější sbírky evropského výtvarného umění.

Palac royal
Rafesmar / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)   Španělsko-Palacio Real

Barcelona

Barcelona už je místem, kde turistiku můžete spojit s koupáním na pobřeží Středozemního moře. Jedná se o druhé největší město Španělska a je zároveň hlavním městem Katalánska. Koupání je vhodné na pláži La Barceloneta, a jakmile dostanete hlad nebo chuť něco si koupit, vyrazte do centra ulicí La Rampa, kde na vás dýchne duch španělských obchodů, obchůdků, restaurací a barů. Barcelonskou architekturu nepřehlédnete díky dílům Antoni Gaudího a jeho současníků. Namátkou jmenujme například chrám Sagrada Familia (Svatá rodina), Casa Millá, Casa Battló, park Güell…

plaz La Barceloneta
Doyler79 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)    Španělsko-La Barceloneta
Jardin botanico
Pablo Enzo / Public domain Jardín botánico

Valencie

Třetí největší město Španělska se nachází na pobřeží Costa del Ahazar. Ve Valencii pravděpodobně vznikl španělský národní pokrm paella a dodnes se zde servíruje a připravuje přímo na ulicích. Určitě jej vyzkoušejte, protože není nad místní kuchaře. Architekturu bohatě zastupuje třeba katedrála Panny Marie, která vznikla na místě islámské mešity a ta zas byla postavena na místě vizigótské katedrály. Architektura města je tedy více než pestrá a nohy uchozené po památkách můžete nechat odpočinout v parku Jardí de Túria.

Sevilla

Hlavní město Andalusie je významné především svou Sevillskou katedrálou, která patří k největším na světě. I samo město vás okouzlí atmosférou, stavbami i milým obyvatelstvem. Projděte se kolem královského paláce Alcázar, ať nasajete dobu muslimských i habsburských panovníků na španělském trůnu. Alcázar byla totiž původně islámská pevnost, než ji dal Petr Kastilský přestavět na královský palác – a odtud i jeho exotický vzhled.

alcazar
I, Daniel Csörföly (from Budapest, Hungary) / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)       Španělsko – paláce Alcázar

Santiago de Compostela

Toto poutní místo ve Španělsku je jedním z nejvýznamnějších poutních míst na světě. Již od středověku se sem vypravovaly tisíce poutníků, aby svou poutí odčinili své hříchy nebo vykonali něco dobrého. I dnes se na toto místo můžete vydat, a to bez ohledu na to, zda jste věřící, či nikoliv. Místo je poutní proto, že zde byly v 9. století údajně nalezeny ostatky sv. Jakuba Staršího, jenž byl jedním z 12 apoštolů. Za obdiv stojí zejména katedrála sv. Jakuba, která je nádherná ve dne, ale ještě více si ji vychutnáte nasvícenou v noci.

katedrala v santiagu de compostela
Gurkol / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)  Katedrála v Santiagu de Compostela

Córdoba

Córdoba je hlavním městem stejnojmenné provincie na jihu Španělska. Jako jedno z mála měst může nabídnout zachovalé památky po muslimském obyvatelstvu, které tuto část obývalo. Ovšem muslimové nebyli prvními osadníky této provincie. Již předtím byla osídlena Římany, Vandaly a Vizigóty. Z doby Římanů se zachoval římský most. Katedrála Mezquitu je zase přestavěním muslimské katedrály a nese výrazné prvky muslimského stavebního slohu (zejména dvojité oblouky v řadách nad sebou). A kdyby se vám zdálo, že už jste to jméno slyšeli u Sevilly, máte pravdu – i v Córdobě je královský palác Alcazar de los Reyes.

katedrala muzquita
Berthold Werner / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)  Katedrála – Mezquita

Tenerife

Největší ostrov Kanárských ostrovů samozřejmě také patří ke Španělsku, i když geograficky bychom jej zařadili spíše k Africe. Tenerife je oblíbenou destinací k odpočinku a koupání, nicméně stejně dobře zde najdeme památky a zejména různé zástupce fauny a flóry, které jinde nacházíme jen stěží. Zajímavou moderní budovou je bezesporu observatoř Teide. Z rostlin a živočichů jmenujme namátkou alespoň hadinec Wildpretův, úhorník Bourgeaův, veleještěrku modroskvrnnou nebo pěnkavu kanárskou.

tenerife
Daniel Tenerife / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)   Tenerife

Zaragoza

Hlavní město provincie Andalusie má svým návštěvníkům také co nabídnout. Město bylo založeno Římany a také jako nejsevernější španělské město byla ovládnuto muslimy. Na jejich památku zde dodnes stojí sídlo – palác Ajlaferíja, jedná se o celý soubor paláců, dvorů a patií, který se dnes využívá částečně jako muzeum a v jedné části zasedá andaluský parlament.

Zaragoza palac Aljaferia
Turol Jones, un artista de cojones from Villanueva del Cascajal, República Independiente de Mi Casa / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)    palác Ajlaferíja

Murcia

Město na jihu Španělska bylo původně založeno Maury a ve středověku bylo důležitým obchodním městem na obchodní stezce v jižním Španělsku. Dodnes zde můžeme obdivovat katedrálu z 18. století, postavenou v barokním stylu, kterou najdeme na náměstí Plaza del Cardenal Bellugo. Kromě katedrály zde najdeme i překrásný a honosný Biskupský palác. A neméně významná je budova radnice neboli Ayuntamiento de Murcia z 19. století.

katedrala Murcia
Pimlico27 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)   Katedrála Murcia

Málaga

A na jihu Španělska zůstaneme i při poslední návštěvě. Málaga je přístavním městem, spojuje tedy opět moře s pevninou. Podnebí je tu velmi příjemné, a tak není divu, že se jedná o jednu z nejvíce navštěvovaných a oblíbených destinací v celém Španělsku. V přístavu a přímořských tržnicích si můžete pochutnat na místních specialitách z ryb a mořských plodů. Město bylo tentokrát založeno již Féničany, tedy dávno před muslimskou porobou Španělska. Významnou památkou z muslimské kolonizace je pevnost Alcazaba z 11. století, která byla maurská/muslimská, avšak postavená na troskách pevnosti fénické. Význačná je i místní katedrála.

pevnost Alcazaba
Maksym Abramov / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)  pevnost Alcazaba

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here