Španělsko: Oblíbená turistická destinace návštěvníků ze všech koutů světa

Jestli je v Evropě nějaký stát, který nabízí koupání u moře, výbornou kuchyni, staré i moderní památky z různých období a různých kultur, pak je to bezesporu Španělsko. Je to krásná země plná protikladů, kde byste mohli strávit roky, a pořád byste objevovali něco nového. Zkuste se naučit i pár slov a vět z jejich jazyka, díky tomu vám Španělé ukážou více ze své pohostinnosti.

 

Základní informace

Španělsko je poměrně velký stát ležící v západní Evropě, konkrétně na Pyrenejském poloostrově. Jeho rozloha činí 504 782 km2 a počet obyvatel je 49 milionů. Hustota obyvatelstva je díky velké rozloze opravdu nízká (87 obyv./km2). Oficiálním jazykem je španělština, která se ale na území jednotlivých regionů dost liší. Mezi další jazyky patří katalánština, baskičtina a galicijština. Náboženství je téměř stoprocentně katolické. Zajímavostí je, že Španělsko je konstituční monarchií v čele s králem. Měnou je euro a země patří do EU.

madrid
Msdrid, zdroj: Envato

Madrid

Jako v jiných státech začneme opět hlavním městem – Madridem. Není sice nejkrásnější, ale má co nabídnout. Jedná se o 4. největší evropské město a nachází se přímo uprostřed země. Najdete zde památky, kulturu, sport, noční život… O Madridu se tvrdí, že město nikdy neusíná, a to je pravda. Sice kolem poledne můžete začít klidnou siestu, ale o to víc město žije večer a v noci.

Z památek byste si neměli nechat ujít královský palác Palacio Real, který je prý 10x větší než Buckinghamský palác v Londýně. I jeho výzdoba je vskutku monumentální. Rozhodně velkolepou obrazárnou je Museo del Prado, které se nachází nedaleko centra. Prohlédněte si také Plaza de Espaňa – náměstí se sochami Miguela de Cervantese a jeho postav Dona Quijota a Sancho Panzy. Pro milovníky nejstarší historie slouží Museo Argeológico Nacional, kde najdete památky z dob Starého Egypta, Řecka i Říma. V Madridu je asi nejvíc zahrad a parků ze všech evropských měst.

madrid-namesti-spanelsko
Námšstí Madrid, zdroj: Envato

Video:

Další města

Měst ve Španělsku, která stojí za to navštívit, je opravdu hodně. Jejich podrobný popis se nám do článku nevejde. Ale upozorníme vás na to nejkrásnější – na vás pak bude vybrat si, která skutečně navštívíte. V Barceloně vás bezesporu zaujmou památky, na kterých nechal svůj rukopis Antonio Gaudí. V Salamance navštivte univerzitu, katedrálu a náměstí Plaza Mayor. Granada vás uchvátí Alhambrou a zahradami Generalife. Malaga je kromě toho, že se jedná o letovisko poblíž moře, známá svým hradem a historickým centrem. Cordoba se pyšní mešitou z dob, kdy zde žili Maurové, a také římským mostem. Antequera je město ve středu Andalusie, plné středověkých i novověkých kostelů a navíc se středověkým hradem.

Barcelona – Video:

Malaga – Video:

Granada – Video:

 

A teď honem z měst do přírody a k moři!

Pico Almanzor

Nejvyšší hora Kastilského pohoří má 2592 m. Jmenuje se podle maurského vojevůdce z 10. století. Poprvé byla zdolána v roce 1899 a má stupeň obtížnosti 2 podle Mezinárodní horolezecké federace. Vy však nemusíte vylézt až na vrchol, kde se tyčí kovový kříž, ale můžete si udělat příjemný výlet okolo jezera Laguna Grande de Gredos.

Sierra de Gredos

Pohoří, ve kterém se zmíněný vrchol nachází, se jmenuje Sierra de Gredos. Patří ke Kastilskému pohoří a je hojně navštěvované. Hlavní složkou pohoří je žula. Zajímavá je zdejší fauna a flóra. Nejčastěji tu můžete potkat typického kozorožce iberského, ale i medvěda hnědého, prase divoké, a spoustu ptáků – orel skalní, sup, jestřáb lesní.

Alicante

Jedním z malebných přístavních městeček je Alicante. Leží ve stejnojmenné provincii na východním pobřeží Španělska. Pláže jsou písčité a voda průzračná. Můžete se zde koupat i surfovat. Až vás omrzí koupání, vydejte se na procházku mezi vinicemi nebo na ochutnávku místních vín a oliv. Kdyby se vám zastesklo po památkách, čeká na vás hrad svaté Barbory, který se tyčí nad městem.

alicante
Alicante, zdroj: Envato

Alicante – Video:

Costa Brava

Asi nejznámějším pobřežím ve Španělsku je Costa Brava, minimálně pro zahraniční turisty. Střídají se zde krásné zátoky vhodné ke koupání s divokými útesy. Známé je letovisko Tossa de Mar, která má velkolepou minulost – stál zde hrad místní šlechty z doby reconquisty. Pak však místo upadlo v zapomnění a dnes bylo opět objeveno s rozvojem turismu.

tossa-de-mar-costa-brava-spanelsko
Costa Brava, zdroj: Envato

Empuriabrava (Costa Brava) – Video:

Tarifa

Město Tarifa se nachází na dalším významném pobřeží Costa de la Luz na jižním výběžku Pyrenejského poloostrova. Toto město si vás získá, protože nabízí koupání v moři, surfování, památky i národní přírodní park. Po památkách se projděte v centru města – hezký je například kostel san Mateo (kostel svatého Matouše, který je postaven v gotickém stylu). Hrad Mirador el Estrecho s opevněním byl postaven ještě za chalífů. A národní park Parque Natural del Estrecho je nádherná přírodní rezervace, kde můžete sledovat migraci ptáků přes Gibraltarský průliv, ale také pozorovat delfíny a velryby. V blízkosti je další překrásná pláž Bolonia s přírodní památkou Duna Bolonia, která má 30 metrů.

tarifa
Tarifa, zdroj: Envato

Poušť Tabernas

Věděli jste, že i v Evropě máme poušť? Ano, a tato jediná poušť je ve Španělsku, konkrétně v pohoří Sierra Nevada. Tady můžete podnikat výletů, co hrdlo ráčí, za předpokladu, že se vám líbí vyprahlá území (pahorky i údolí). Vypadá to tu jako na americkém Středozápadě, kde sídlili Indiáni.

tabernas
Tabernas, zdroj: Envato

 

Další články o Španělsku

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítej zpět!

Přihlaste se ke svému účtu níže

Vytvořit nový účet!

Vyplňte níže uvedené formuláře pro registraci

Načtení hesla

Chcete-li obnovit heslo, zadejte své uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?