Barcelona: Navštívit Barcelonu – to znamená uvidět na jednom místě architekturu starou i moderní, památky kulturní i sportovní a díky poloze u moře i přístavní prvky architektury. No, to už je hezkých pár důvodů, proč se do Barcelony vypravit.
Hlavní údaje
Barcelona je jedním z nejkrásnějších měst nejen Španělska, ale i Evropy. Zároveň je možná i nejvíce kontroverzním městem, a to díky architektuře Antonia Gaudího. Komu se ale líbí moderna a neotřelé architektonické prvky, ten si tady přijde na své.
Barcelona je hlavním městem Katalánska a po Madridu druhým největším městem Španělska. V Barceloně žije cca 1,6 milionu obyvatel.
Architektura podle Antonia Gaudího
Antonio Gaudí byl katalánský architekt žijící na přelomu 19. a 20. století. Byl velmi pokrokový na svou dobu a dokázal se inspirovat zdánlivě nesourodými obdobími. Klidně čerpal z orientálního/maurského období, ale pak zase z prvků gotického umění, anebo třeba naturalisticko-secesního stylu.
Nejslavnější stavbou Antonia Gaudího v Barceloně je bezesporu chrám Sagrada Familia (česky Svatá rodina), jehož stavba začala v roce 1882, ale de facto nebyl dokončen dodnes. To mu ale neubírá na kráse a monumentálnosti. Nejpropracovanější je jistě architektův záměr postavit chrám s celkem 18 věžemi, které mají symbolizovat 12 apoštolů + 4 evangelisty + Pannu Marii + Ježíše Krista.
Park Güell je další stavbou Antonia Gaudího, tentokrát se jedná o rozsáhlý park o rozloze 17 ha, který se rovněž nachází v Barceloně. Architektura tohoto parku se již nese v duchu secese, a tak zde můžete pozorovat schodiště, sloupy, zábradlí a terasu poplatné tomuto stylu.
Nezapomeňte navštívit i typické domy, které Antonio Gaudí stavěl na objednávku bohatých a vlivných osob. Nemusí se vám líbit, ale určitě uznáte, že na nich něco je. Příkladem je dům Casa Batlló. Má balkony ve tvaru lebek a okna jsou rozdělena holenními kostmi. Komíny připomínají mimozemšťany. Jak se v takovém domě bydlí, to se můžeme jen dohadovat.
Gotické a středověké památky
Barcelona je vskutku starým městem, a tak můžeme pozorovat i gotické a vůbec středověké památky. Navštivte určitě středověké loděnice Les Drassanes, které se zachovaly jako v podstatě jediné svého druhu dodnes. Gotický je i kostel El Pi ze 14. století s obrovskou rozetou. Za zhlédnutí stojí budova radnice Casa de la Cuidad ve čtvrti Barri Gotic. Katedrála svatého Kříže a svaté Eulálie, která se nachází v téže čtvrti, byla sice započata v gotickém období, ale dokončena až ve 20. století v období tzv. historismu.
Barokní památky
A pochopitelně v Barceloně nesmí chybět barokní památky, protože Španělsko patřilo ke katolickým velmocem. Barokním kostelem je například kostel La Mercé, v němž nalezneme ochránkyni a patronku Barcelony – sochu Matky Boží milosrdné.