Hadí ostrov, Brazílie: Místo, kde na vás číhá smrt

0
Ilha da Queimada Grande
Nayeryouakim / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Na světě je mnoho míst, kde na člověka číhá mnohé nebezpečí. Jsou však taková, kterým se mnoho lidí vyhne obloukem. Takovým je i Hadí ostrov, nedaleko od brazilského Sao Paula. Je totiž domovem několika tisíc jedovatých hadů, kteří umí člověku přivodit vážné zdravotní následky.

Ilha da Queimada Grande, Hadí ostrov, je ostrov v Atlantském oceánu u pobřeží Brazílie. Za normálních okolností by byl cílem turistů, ale vstup na ostrov se nedoporučuje a oficiálně je zakázán. Území ostrova obývá několik tisíc jedovatých hadů. Žije zde velká populace křovináře ostrovního, což je endemický druh, žijící pouze na tomto ostrově. Z toho důvodu je chráněný.

Vzácný a prudce jedovatý had

hadi ostrov
Prefeitura Municipal de Itanhaém / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.5)

Křovinář ostrovní (Bothrops insularis) patří mezi nejvzácnější hady na světě. Dorůstá do délky 0,7 – 1 m. Je to jedovatý had, jeho jed obsahuje hemokoagulačně aktivní složky, nástup účinku trvá hodiny a projevy mají spíše pozdní charakter. Nutno říci, že díky izolaci se jeho jed uzpůsobil a je fatální hlavně ptactvu, které křovinář loví. Také má menší jedové žlázy a útočí hlavně v ohrožení.

Přesné údaje o počtu křovináře na ostrově nejsou, první odhady hovořily o populaci 2-4 tisíc, podle posledních studií by populace měla oscilovat okolo 3 tisíc. Počty křovinářů citelně klesly po zásahu člověka, vypalováním suchých porostů, kde had žije. Tento ostrov je však chráněný a křovináři ostrovnímu se tu daří. Živí se zde ptáky. Ostrov obývají i jiné druhy hadů.

Vstup zakázán

Ostrov má rozlohu 43 hektarů, je obtížně přístupný. V dávných dobách byl součástí pevniny, ale stoupající hladina moře jej oddělila. Izolovala tak vše živé, evoluce tohoto druhu hada šla svou vlastní cestou. Během tisíců let se tak vytvořil specifický druh křovináře.

Na ostrově byl postaven maják a kolem roku 1920 na něm žil jeho správce s rodinou. Prvotní plán byl ostrov obydlet a pěstovat na něm banány, z toho však rychle sešlo. Provoz majáku byl později automatizován a jedenkrát ročně ho jezdí kontrolovat brazilské námořnictvo.

Hadí ostrov není úplně bezpečný a také je chráněn pro své unikátní prostředí. Mezi rybáři se šíří zvěsti o lidech, kteří se zde pokoušeli sbírat banány a pro svou neopatrnost byli uštknuti. Samotní rybáři se na ostrov bojí, pokusy o vstup jsou navíc pokutovány. Vstup je povolen pouze brazilskému námořnictvu a několika vědcům, kteří znají rizika a případné opatření. Pro běžné lidi, kteří by si třeba chtěli na ostrově zakempovat a na vlastní oči vidět jeho krásu, je pobyt zapovězen.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here