Pojmenování Jeseníky je souhrnným názvem pro Hrubý a Nízký Jeseník, což samo o sobě představuje dvě naprosto odlišná přírodní místa. Jejich jméno vzniklo z německého Gesenke, což znamená svah nebo údolí.
Hrubý Jeseník
Hrubý Jeseník znamená vlastně v dnešní češtině Vysoký Jeseník a jmenuje se tak oprávněně, protože se jedná o druhé největší pohoří v Čechách. Nejvyšší hora je Praděd (1491 m n. m.) se známým vysílačem na svém vrcholu. Mezi další vysoké hory patří třeba Vysoká hole nebo Petrovy kameny. Ze všech je ale úžasný rozhled.
Sedla
Ovšem nejen vrcholy hor jsou zajímavé, v Hrubém Jeseníku se dají navštívit různá sedla, která mají také své kouzlo. Například sedlo s poetickým jménem Skřítek. Toto sedlo se nachází v Hanušovické vrchovině na jižní části Hrubého Jeseníku. Je východiskem mnoha turistických cest (v zimě samozřejmě zase cest lyžařských) a nachází se v něm národní přírodní rezervace Rašeliniště Skřítek. Jedná se o rašeliniště přechodového typu, najdete zde především rašeliništní smrčiny a březiny, z bylinného pásma pak především ostřice a mechy. Zajímá-li vás spíše fauna, připravte se na mravence podhorního, různé druhy pavouků a vážek, hnízdí tu ale i čáp černý, jeřábek lesní, a z obojživelníků zde žijí čolek horský a ropucha obecná.
Skalní útvary
Po celém území Hrubého Jeseníku můžete narazit na vskutku raritní skalní útvary. Jmenujme například Kazatelny, Keprník, Obří skály, Pecny, Petrovy kameny nebo Ztracené kameny. Kazatelny vypadají zdálky jako vyvýšené místo, kde by mohli kázat kazatelé (odtud asi pochází i jejich jméno). Keprník je především čtvrtý největší vrchol Hrubého Jeseníku, ale na jeho vrcholu se nachází mrazový srub téhož jména.
Vodopády a další útvary s vodou
Jeseníky jsou zajímavou ukázkou vodních hrátek přírody. Najdete zde vodopády, studánky i prameny. Z vodopádu jmenujme alespoň Vysoký vodopád nebo vodopády Bílé Opavy. Vysoký vodopád překonává výšku 28 metrů (ale v minulosti byl ještě vyšší) a je zejména lokalitou, kde se zdržuje a svá mláďata vychovává rys ostrovid. Vodopády Bílé Opavy je komplex několika vodopádů v kaňonu Bílé Opavy, které se vyznačují kaskádami, a nejvyšší vodopád má výšku asi 8 metrů. Kolem řeky se rozprostírá chráněná krajinná oblast, ve které najdete hlavně mnoho druhů mechorostů, kamzičník rakouský a další rostliny. Naučná stezka vás provede po těch nejkrásnějších koutech zdejší přírody.
Zříceniny
Protože se Hrubý Jeseník nachází na pomezí Slezska, Moravy a Polska, bylo zde v minulosti mnoho strážních hradů, které střežily hranice. Dnes z nich máme pouhé zříceniny, ale i ty dotvářejí svým vzhledem romantické kouzlo zdejší krajiny. Zkuste se vyšplhat třeba ke hradu Rabenštejn u Vrbna pod Pradědem, nebo Koberštejn, ze kterého zbyla už jen gotická věž a je odtud pěkný výhled do sousedního Polska.
Nízký Jeseník
Nízký Jeseník je na rozdíl od Hrubého Jeseníku plochá vrchovina, ale co mu chybí na výškách, to nabírá na rozloze – je to nejrozsáhlejší pohoří na území Česka. Nízký Jeseník je odnepaměti známý především těžbou drahých a barevných kovů a také tím, že zde v období třetihor vzniklo několik českých sopek, dnes už vyhaslých – např. Venušina sopka.
Velký Roudný
Další sopkou (vyhaslým vulkánem) je kopec Velký Roudný. Sem se můžete vypravit po zelené turistické značce a na vrcholu můžete vylézt na rozhlednu, která je 20 m vysoká a postavená celá z modřínového dřeva. Výhled je pěkný po celých Jeseníkách, při dobré viditelnosti uvidíte i Opavsko, Krnovsko nebo Oderské vrchy.
Uhlířský vrch
I Uhlířský vrch je bývalou sopkou, ovšem místo rozhledny na něm najdete poutní kostel Panny Marie Pomocné, k němuž vede lipová alej a v její horní části velmi hezky zpracovaná křížová cesta.