Neuswanstein: Bavorský zámek, na kterém byl první telefon a první splachovací záchod

0
zamek Neuschwanstein
Zdroj foto: en.wikipedia.org                              zámek Neuswanstein

Když navštívíte našeho souseda – Bavorsko – rozhodně nemůžete minout jeho zámky, kterých je asi 50. Nejznámějšími jsou bezesporu Neuswanstein, Herrenchiemsee nebo Nymphenburg, ale i ostatní stojí za vidění. Neuswanstein vás uchvátí asi nejvíc, ačkoliv je označován jako něco mezi krásou, romantikou a kýčem.

Něco z historie

zamek
Zdroj foto: en.wikipedia.org

Zámek byl postaven Ludvíkem II. Bavorským, který zde nacházel své útočiště před světem. Pokud bychom se podívali na stavební prvky, pak zde nalezneme novorománský sloh, novogotiku, novorenesanci, novoromantismus a historicismus. Některé vnitřní pokoje pak jsou vyzdobeny v byzantském stylu, a trůnní sál dokonce ve stylu istanbulského chrámu Hagia Sofia. Zajímavé je také to, že v trůnním sále chybí trůn, neboť na něj již nezbyly peníze. Avšak kdo by chtěl krále obvinit z tunelování státní kasy, neměl by pravdu, neboť král vše financoval z vlastních peněz. Vnitřek je vyzdoben motivy z hudby Richarda Wagnera a z německých legend.

Zajímavé vybavení

Ačkoliv Ludvík II. byl označen svými současníky i historií za šíleného krále (ke konci života byl na příkaz ministerské rady zatčen dvorním psychiatrem, odvezen na zámek Berg a o pár dní na to za nevysvětlených okolností zemřel, když se i se svým psychiatrem utopil v jezeře), byl to především muž, který se zajímal o nejnovější vynálezy. Na zámku ve všech pokojích tekla teplá voda, byly zde splachovací toalety, najdeme zde jeden z prvních telefonů.

Most Marienbrücke

Kdybyste si chtěli užít pohled na zámek i okolní krajinu, pak doporučujeme dojít asi 15timinutovou procházkou na most Marienbrücke. Kromě výhledů uvidíte i hlubokou strž s vodopádem.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here