Vodní světy v ČR: Kam se vypravit za živými rybičkami

3
zatoka rejnoku
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                           Zátoka rejnoků

Vodní světy v ČR: Chtěli byste si třeba nakrmit rejnoka? A co takhle pozorování divokých žraloků nebo podrobné seznámení s rybami, žijícími v našich vodách takříkajíc tváří v tvář? Prozkoumali jsme české zoo i nejrůznější stálé akvarijní výstavy a chceme vás pozvat na ty nejlepší!

Procestujeme křížem krážem napříč republikou, takže nepočítejte s tím, že byste naše tipy stihli v rámci jednoho výletu. Vezměte s sebou celou rodinu – zvláště děti budou určitě nadšené a jednoduše si to užijete. Co víc si přát?

ZOO Zlín a její rejnoci – neodtrhnete se

V rámci Evropy jde o unikátní expozici. Není proto divu, že tu bývá i ve všedních dnech přeplněno. Ale nebojte se, bazén je široký a vejde se k němu opravdu hodně návštěvníků. A snížená místa se najdou i pro děti.

Jde o jedinečnou expozici Zátoka rejnoků v ZOO Zlín. Pod vodou se tu prohání mořští rejnoci siby ománské, kteří se tu nedávno dokonce i rozmnožili. Stačí si zakoupit u pultu krmnou dávku, ponořit ruku a nalákat tyhle roztomilé paryby k sobě. Stačí jim málo – připlují a krevetku nebo kousky ryby si z vaší dlaně doslova vysají. Leckdy ve vodě i panáčkují, doslova jako malí pejsci. Můžete si je pohladit a setrvat u bazénu, jak dlouho je vám libo.

Musíte ovšem zaplatit vstupné do celé ZOO, takže s tím počítejte. Do pavilonu doporučujeme zamířit hned ráno, nebo se naopak vrátit v podvečer. Ale pozor na to, aby na vás ještě zbylo krmení! Každý den se totiž dostane do výdeje jen 350 dávek. Ve dnech s větší návštěvností bývají prodávány v každou celou hodinu (od 9:00 do 15:00 hod), ve dnech se slabší návštěvností pak do té doby, odkud nejsou vyprodány. Vyplatí se tedy při návštěvě zoo tak trochu plánovat.

V expozici samotné je i několik dalších menších akvárií se zajímavými mořskými živočichy (už nekontaktními) a ZOO samotná nabízí i množství dalších lákadel. Koneckonců, psali jsme o ní v článku ZOO a zámek Lešná u Zlína.

Za českými rybami do Orlíku nad Vltavou

Většina lidí se na zámek Orlík v Jižních Čechách vydává především kvůli jeho zajímavé architektuře a bohatě vybaveným interiérům. Ovšem jakmile si prohlédnete honosný rytířský sál a pokocháte se empírovým nábytkem z napoleonské doby, můžete si dopřát i zcela jiné zážitky.

Do akvária se sice vstupné platí zvlášť, ale nejde o nijak velké sumy. A za odměnu dostane opravdu velké množství zážitků. Ve velkých akváriích jsou k vidění líni, kapři, štiky, okouni, ale také velký sumec nebo jeseterové. Naprostou raritou je pak asi dvoumetrová vyza velká, což je jedna z největších ryb, která ve sladkých vodách Evropy žije. Těšit se můžete i na stálou expozici Ztracená řeka, mapující období ještě před výstavbou Orlické přehrady. Mimochodem 90% zdejší kolekce ryb tvoří ryby právě z Orlické přehrady.

Měli byste vědět: V sezóně je otevřeno každý den, mimo sezónu pak jen o víkendu. Počítejte s časovou náročností 30-60 minut.

Obří akvárium v Hradci Králové – jedinečný podvodní tunel a další zajímavosti

Chtěli byste vědět, jaké to je, procházet se pod vodní hladinou amazonské laguny? Pak zamiřte právě do Obřího akvária v Hradci králové. Nabídce několik expozic, ovšem vitríny s kostrami ryb většina návštěvníků jen rychle přelétne. O něco lepší už je to na mostě, protínajícím kousek amazonské džungle. Obdivovat se můžete kvetoucím orchidejím a broméliím a pozorovat „šrumec“ vodních živočichů pod sebou. Ovšem to nejlepší váš čeká na konec – nejdelší podvodní tunel a zároveň největší sladkovodní akvárium v České republice, za jehož sklem se prohánějí ryby z deštných pralesů Amazonie. Budou všude – vedle vás i nad vámi se bude prohánět více než 500 ryb ve 40 druzích. K nejimpozantnějším obyvatelům vod patří rozhodně býložravá piraňa colossoma a délkou okolo metru a váhou 23 kilogramů. A zdatně jim konkurují také známější arrowany, které zaujmou svým nevšedním zbarvením.

K dispozici je i kavárna nebo malý zoo koutek a otevřeno je každý den od úterý do neděle. Prohlídky trvají asi 30 minut a jsou doprovázeny průvodcem. Každý čtvrtek pak můžete pozorovat potápěče a krmení ryb.

ZOO Mořský svět a její žraloci

Pokud naopak hledáte největší mořské akvárium v ČR, pak musíte zamířit do pražských Holešovic. Výstavišti totiž suverénně vévodí stálá expozice převážně mořských ryb, mající od roku 2006 statut zoologické zahrady.

260 000 litrů vody, 60 akvárií více než 360 vystavovaných druhů ryb – to jsou čísla, která by vás měla k návštěvě přesvědčit. Těšit se můžete třeba na 25 metrů dlouhou korálovou jeskyni, rejnoky, žraloky, perutýny, ale třeba i nevšedně vypadající ostrorepy, což jsou současníci dávno vyhynulých dinosaurů, které si nikde jinde v ČR neprohlédnete.

Nechybí ani sladkovodní akvária s rybami z Jižní Ameriky. Osazení je podobné jako v akváriu v Hradci Králové zmíněném výše – plodožravé piraně, vrubozubci, arrowany, vodní želvy a spousta dalších.

A nesmíme zapomenout ani na expozici Vesmírná laguna s podlahovou projekcí, reagující na váš pohyb. Potěší vás celá řada efektů, ale třeba i terária s tropickými žábami a chameleonem. Zavítat sem můžete každý den a počítejte přitom s časovou náročností asi dvě hodiny. A pokud byste nevěděli, kudy do Holešovic, opatřete si mapy Prahy 7.

Náš tip: zajímavou atrakcí ZOO Mořský svět je také noční krmení žraloků.

Máte ještě nějaký tip na výlet, který by vám v zimních měsících připomněl báječné chvíle strávené u moře nebo českého kempu? Pochlubte se nám v komentářích, rádi se poučíme.

3 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, vím ještě o Liberecké botanické zahradě není jich sic moc ale i zde mají krásná akvária.

    • Živá voda Modrá se mi líbila víc než Obří akvárium v HK, je tam víc prostoru uvnitř i venku a navíc hned v sousedství je Archeoskanzen

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here