Vzhůru k výškám aneb výstup na nejkrásnější hory

0
Kirkjufell
Zdroj foto: en.wikipedia.org                                        Kirkjufell

Která hora je považována za nejkrásnější v Evropě? A která naopak patří mezi nejvíce fotografovanou? Majestátní hory mají svůj půvab a budí i jistý respekt.

Kirkjufell, Island

Hora Kirkjufell je dominantou severního pobřeží poloostrova Snaefellsnes. Nachází se přímo na silnici č.54. Její tvar a všudypřítomnost ji činí nejen nepřehlédnutelnou, neboť vypadá, jako by se zvedala přímo z moře. Vodopády, které leží na úpatí umocňují impozantní vzhled. Zároveň se jedná o nejslavnější a nejfotografovanější horu Islandu.

Na horu, která je vysoká 463 m, je možné i vylézt. Okolo hory vede krásná pěší trasa. Výšlap zabere zhruba hodinu a půl, stejně tak cesta zpět. Zdolání hory je vhodné pro ty, kdo netrpí závratěmi. Výhled z vrcholku hory je nádherný a nepopsatelný. Hora, kterou znají všichni milovníci kultovního seriálu „Hra o trůny“.

Dolomity, Itálie

Dolomity zahrnují 18 vrcholů, které tvoří součást Alp v severní Itálii. V masivu se nachází hned několik nejvyšších vápencových stěn světa. Jezero Braies je považováno za jeden z největších klenotů mezi jezery Dolomit. Může za to voda, která má v létě barvu jako drahokamy díky okolní scenérii, kterou jezero odráží. Jde o jedno z nejhlubších a největších jezer v Dolomitech. Jeho hloubka činí až 36 m.

Dolomity tvoří vápencové plošiny a vrcholy z mořských korálů, díky tomu jsou pokládány za nejkrásnější alpské hory. Leží mezi dvěma horskými řekami Adige a s přítokem Isaco na západě a na východě s Piavou. Monumentální vzhled dotváří propastná údolí s řekami na dně. Nejvyšší horské vrcholy Dolomitů se zvedají nad 3000 m. Zcela nejvyšší je masiv Marmolada se 3342 m a na jehož plochý vrchol vede několik lanovek. Je zde možné lyžovat takřka po celý rok. Turistickým střediskem Dolomitů je Cortina d’Ampezzo.

Matterhorn
Zdroj foto: en.wikipedia.org                                Matterhorn

Matterhorn, Švýcarsko

Matterhorn je považován za jednu z nejkrásnějších, nejznámějších, ale také z nejnebezpečnějších hor Evropy. Hora je vysoká 4478 m a patří neodmyslitelně ke Švýcarsku. Je symbolem státu a již po staletí je magnetem pro horaly i fotografy. Matterhorn má nejstarší ozubenou dráhu pod širým nebem na celém světě, Gornegrat Bahn. Vlak jezdí z města Zermatt na úpatí Matterhornu a pokračuje přes samotnou horu, ale nedosáhne až k jejímu vrcholu.

Název hory Matterhorn pochází z německého slova „matte“, tj. horská louka a charakteristického tvaru hory, tj. rohu – „horn“. Výstup na horu rozhodně není turistickým výletem, ale jde o náročnou túru určenou výhradně pro vysokohorsky zdatné a zkušené turisty.

Gerlachovský štít, Slovensko

Nejvyšší horou na Slovensku je Gerlachovský štít. Nachází se ve Vysokých Tatrách. Hora vysoká 2654,4 m zahrnuje množství nižších vrcholových kót a sedýlek. Gerlachovský štít je dominantou Vysokých Tater. Jen samotný sestup z hory trvá osm až deset hodin, překonává se převýšení tisíc výškových metrů. Výstup rozhodně nelze podcenit a je možný pouze v doprovodu horského vůdce či osobám, které jsou organizovány v některém z horolezeckých svazů.

I když na vrchol Gerlachu vede několik nehorolezeckých cest, žádná není značena, zajištěna ani určena pro turisty. Gerlachovský štít, často nazývaný Gerlach, jehož název je odvozen od obce Gerlach, je nejvyšší horou Slovenska i celých Karpat. Pro svou výšku, krásu horské přírody, je jedním z nejnavštěvovanějších vrcholů.

Sněžka, Česká republika

Nejvyšší hora u nás Sněžka s výškou 1603 m se nachází ve východní části Krkonoš. Na Sněžku vede nejen několik turistických tras, ale také se tam můžete pohodlně dostat prostřednictvím kabinové lanové dráhy. Na Sněžku se můžete vypravit i s dětmi. Vhodný výlet pro celou rodinu.

Přes vrchol Sněžky prochází česko-polská státní hranice. Na vrcholu hory bylo postaveno několik staveb, bouda s meteorologickou stanicí, konečná stanice lanové dráhy z Pece pod Sněžkou, rotundová kaple sv. Vavřince, která patří mezi nejstarší objekt na Sněžce. Průměrná celoroční teplota se tu pohybuje okolo 0,2 °C. Z vrcholu hory vede několik značených turistických tras směrem do Pece pod Sněžkou, na Luční boudu, do Špindlerova Mlýna či do Horní Malé Úpy.

 

 

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here