Olomouc: Město, které nabízí dobré jídlo a procházku ve volném výběhu opic

0

olomouc

Olomouc je jedno z nejvýznamnějších královských měst, které je proslulé, kde se snoubí historie s modernou a vzdělání se zábavou. Město, kde můžete ochutnat tradiční jídla, zažít vřelou atmosféru, která je typická pro Moraváky a ještě se projít mezi opicemi. Hlídejte si však pokrývky hlavy a jiné věci, nebo vás o ně opice připraví. Nevěříte?

Perla Moravy

I tak je nazývána Olomouc. Město, z kterého dýchá historie, ale zároveň všemu sekundují moderní prvky a rušný život, který nabízí zábavu nejen pro mladé. Univerzitní město, ale také duchovní metropole, to je zkrátka Olomouc.

Najdete tu druhou největší a také druhou nejstarší historickou památkovou zónu v České republice. Tuto skutečnost ocenilo i UNESCO. Rozhodně si nenechte ujít návštěvu tohoto skvostného města, které leží na soutoku řeky Moravy a Bystřice.

olomoucka radnice
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                       Olomoucká radnice

Zajímavé památky

Pokud se vypravíte do města, určitě za pozornost stojí jedno z nejstarších náměstí ve městě, tzv. Horní náměstí, kde se nachází i proslulý Sloup Nejsvětější Trojice. Jde o jednu z největších volně stojících barokních soch ve střední Evropě, která se nachází i na seznamu UNESCO. Naproti sloupu uvidíte radnici, která je dominantou celého náměstí, součástí je i originální orloj, jenž je inspirovaný sovětskou érou. Příznačné je, že se zde rozhýbou hodiny pouze jednou za den a to vždy o pravém poledni.

Na náměstí se nachází hned několik kašen. Tou největší z celého města je Caesarova kašna, která líčí i legendární založení města, ve kterém měl prsty právě i samotný Gaius Julius Caesar.

Typická hanácká kuchyně

Olomouc se nachází v samotném centru Hané. Jde o lokalitu, která je proslavená tradiční kuchyní. Místní specialitou jsou samozřejmě Olomoucké tvarůžky, které vynikají lehkou stravitelností a jsou nízkokalorické, ale také při návštěvě města můžete ochutnat sýr Gran Moravia. Pro mlsné jazýčky se tu nabízí ochutnávka místních specialit, jako jsou koblížky, hruškové vdolky, pukáče, Hanácké prsty, Hanácký tróč či koláče s drobenkou.

Nelze opomenout i ochutnávku vín, zdejší regionální vína. K Moravě víno neodmyslitelně náleží. Okusit však můžete i starorežnou, slivovici či pivo ze zdejšího pivovaru.

Nejatraktivnější expozice nabízí unikátní ZOOopice

Olomoucká zoologická zahrada rozhodně stojí za návštěvu a je otevřena návštěvníkům po celý rok. Zoologická zahrada, která je v mnohém nepřekonatelná. Je atrakcí pro malé i velké. Pyšní se neobvyklým řešením řady expozic, především jejich začleněním do volné přírody. Jde o první safari na Moravě, které bylo otevřeno v roce 2013 a jsou zde zvířata pocházející z Evropy i Asie. Jejich prostor zde se co nejvíce shoduje s prostředím, v jakém žijí ve volné přírodě. Jedinečná je zde i expozice netopýrů.

Ve zdejší zoologické zahradě se můžete procházet mezi volně pohybujícími se opicemi, konkrétně jde o makaky červenolící. Tento přírodní výběh, který je otevřený pro veřejnost, je doplněn dřevěnou lávkou zavěšenou 7 metrů nad údolím. Lávka je dlouhá 41 metrů. Ti odvážnější mohou projít nejprve přes most a pak následně po stezce přímo mezi opicemi. Zvířata tu jsou umístěna po celý rok. Průchozí výběh opic je ve střední Evropě unikátem, další lze vidět až například v Holandsku či v Dánsku.

Dopřejte si adrenalinový zážitek po lávce a hlavně pobyt mezi makaky. Jedná se o velice inteligentní primáty. Ale pozor na pokrývky hlavy. Opice kradou, co můžou. Není nic výjimečného, že vám seberou kšiltovku z hlavy a už se s ní neshledáte. Ale za ten zážitek to rozhodně stojí.

Nutno i zmínit, že na celou bezpečnost zde v rámci chování návštěvníků a dodržování pravidel, dohlíží pověřený personál.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here