Jedno ze třech nejstarších slovenských měst, které má bohatou historii, ale také rozmanitou přítomnost. Proč město navštívit a co je zde pozoruhodné k vidění kromě historických památek? Co je specifické pro Trenčín?
Trenčín je krajské a okresní město na západě Slovenska na řece Váh. Vzdálené je 110 km od hlavního města Bratislavy a jen pouhých 12 km od hranic s Českou republikou.
Město, které je poměrně velké, avšak historické jádro a okolí lze projít pěšky a vcelku za krátkou dobu. Trenčín se může náležitě pochlubit pohostinnou a vlídnou atmosférou. Dokonalé ubytování v hotelích nabízející wellness. Přátelská atmosféra je zde opravdu pozoruhodná.
Co je však dnes poněkud už ojedinělou záležitostí, že zde můžete spatřit nespočet budov i menších obchodů v konstruktivní architektuře v době reálného socialismu. Trochu jako kdybyste se vrátili zpět do časů minulého režimu. Jde však o město, které patří mezi nejvýznamnější města s pestrým kulturním a společenským vyžitím. Konají se tu i různé festivaly, výstavy – nejznámější je Trenčín město módy, ale také zde můžete navštívit filmový festival, zajít na řadu koncertů. Zde to kulturně prostě žije.
Památky, které rozhodně stojí za povšimnutí
Židovská synagoga, která evokuje spíše menší mešitu, která je však relativně moderní budovou, neboť byla postavena až v roce 1913. Nepřehlédnutelný je vodník, u kterého si každý turista musí udělat památeční foto. Vodník, který sleduje ze své studny ruch na náměstí. Centrum města je doslova v obležení malebných cukráren, kaváren a za příznivého počasí si můžete vychutnat lahodný šálek kávy při venkovním posezení.
Mezi hradem a centrem se na plošině svahu nachází opevněný areál nazývaný Mariánská hora. Součástí je kostel, od kterého lze sestoupit do centra po dřevěných schodech postavených v roce 1568.
Na Mírovém náměstí stojí klášter a kostel, který byl vybudovaný v 17. století ve stylu raného baroka. V klášteře se v letní sezóně pořádají koncerty vážné hudby. Z městské věže se nabízí impozantní výhled na všechny dominanty města.
Trenčínský hrad coby chlouba města
Třetí největší goticko-renesanční hrad na Slovensku. Vznikl v 11. století. Avšak v roce 1790 hrad vyhořel, k jeho obnovení došlo ve 20. století. Hrad proslavil jeho nejmocnější majitel Matúš Čák Trenčianský, nazývaný jako Pán Váhu a Tater. Dominantním prvkem celé siluety hradu je věž, dodnes nazývána Matúšova. Hrad leží nad městem v nadmořské výšce 339 m n.m. Dnes se jedná o národní kulturní památku, na kterou jsou obyvatelé města náležitě hrdí.
Prostory věže taktéž dokumentují bydlení a život šlechty z 11. století a později upravené a zpřístupněné novým schodištěm. V palácích je instalované lapidárium z kamenných architektonických článků, které jsou nálezem během památkové obnovy. Zbývající paláce zdobí malebné nástěnné malby z období renesance a gotiky.
Na hradě jsou k vidění i expozice, které se vztahují k dějinám města i samotného hradu. Jako za jednu z nejzajímavějších lze považovat výstavu historického nábytku a feudalismu v Barbořině paláci, cenné zbraně, obrazy a pravěké exponáty nacházející se v Ludovítově paláci. Dále zde můžete shlédnout archeologické sbírky, nálezy objevené v průběhu archeologických výzkumů na hradě.
Pozitivní je, že je hrad velmi dobře přístupný. Lze se k němu dostat bez problému z centra města nebo po zrekonstruovaných strmějších hradních schodech, které vedou od městské brány ke gotickému kostelu na hradním vrchu.
Na hradě se v průběhu roku pořádají různé koncerty, atraktivní noční prohlídky i středověké hry.