Ilha da Queimada Grande: Proč je tento ostrov jedním z nejnebezpečnějších? Co je na tom pravdy, že pokud na něj vkročíte, tak jeho návštěvu ve zdraví nepřežijete? Kde se nachází a pod jakým známějším názvem ho můžete znát či jste o něm možná už slyšeli?
Krásná a nebezpečná zákoutí Brazílie
Brazílie je považována za jednu z nejkrásnějších destinací na světě. Je místem, kam návštěvníci vyrážejí nejen za poznáním, ale také užitím si této země se vším všudy. A věřte, že nejen typické deštné pralesy, jedinečná města jako Rio de Janeiro či Sao Paulo. Nachází se tu ostrov, který není osídlen. I když jak se to vezme. Svým způsobem má své specifické obyvatele.
Jde ovšem o místo, na které se nedostanete, ani kdybyste chtěli. Kdyby totiž ano, pak se zaručeně nedočkáte chvíle, abyste o svém dobrodružství mohli vyprávět a podělit se s ostatními. Proč?
Okouzlující ostrov Ilha da Queimada Grande
Nedaleko brazilského města Sao Paulo se nachází nádherný ostrov zvaný Ilha da Queimada Grande. Na první pohled vypadá jak vysněný tropický ráj. Turisty na něm ovšem nenajdete. Ostrov v Atlantském oceánu zabírá necelých 45 ha. Název queimada v překladu z portugalštiny znamená „vypálený“. A to ve smyslu člověkem založeného požáru za účelem zisku půdy k hospodaření. Brazilci původně měli v plánu ostrov osídlit. Jenže člověk míní, život mění. Tak tomu bylo v tomto případě. Z původního plánu pěstovat zde banány sešlo.
Dříve obydlený, dnes nebezpečný
Lidé opustili ostrov před více jak sto lety. Dnes je ostrov neobydlený. Až na jistou výjimku a tou je personál námořnictva, který pravidelně ostrov navštěvuje za účelem kontroly a údržby zdejšího majáku. Rovněž provádí kontrolu v rámci ujištění se, že na ostrově nejsou stopy po dobrodruzích a především pytlácích, kteří kvůli poptávce po jedu na černém trhu riskují zde svůj život. Na ostrov zavítají rovněž vědci, kteří zkoumají různorodý ekosystém ostrova. Brazilské námořnictvo sem ovšem jezdí jen jednou do roka.
Podle legendy na ostrově ve 20. letech 20. století pobýval správce onoho majáku. Údajně zde bydlel i se svou rodinou, jak on, tak i celá jeho rodina zde zemřela na hadí uštknutí. Hadi se k nim dostali dovnitř okny. Po jeho smrti byl tak maják převeden do samoobslužného režimu, kdy právě postačí jen roční kontrola ze strany námořnictva.
Místo se smrtícím nebezpečím
Od roku 1984 je ostrov Ilha da Queimada Grade vyhlášen přírodní rezervací. Je znám především jako „hadí ostrov“. Jsou na něm totiž tisíce plazů, včetně těch nejjedovatějších. Je však zároveň jako jediný domovem pro ohrožený druh jedovatých hadů. Jde tak například o jediné místo na světě, kde se v hojném počtu vyskytuje křovinář ostrovní, jehož jed usmrtí člověka do hodiny.
Přestože ostrov je poměrně malý, tak se zde nachází velmi slušný počet plazů. Někteří tvrdí, že v průměru zde najdeme cca 4 hady na 1 m². Dnes je snad údajně toto číslo ještě o něco vyšší. Ostrov zkrátka hostí na tisíce prudce jedovatých hadů.
Flora tu ovšem není nijak pestrá. Na ostrově převažují skalnaté svahy s minimální vegetací. Ve vyšších nadmořských výškách se nachází křoviny, traviny a dokonce i stromy. Tažní ptáci, kteří si přiletí sem odpočinout, jed hada je zabije okamžitě i v korunách stromů. Ostrov Ilha da Queimada Grande se řadí mezi nejnebezpečnější místa na světě.
Legenda vztahující se k ostrovu
Mezi rozšířenou legendu patří ta, podle níž jedovaté hady na ostrov úmyslně nasadili piráti, kteří zde zakopali poklad. Jisté je ovšem jen to, že neexistují žádné oficiální záznamy o počtu smrtelných uštknutí. Jde o to, že jed hada křovináře je silně hemotoxický, rozkládá tkáň kořisti. Otrava je extrémně bolestivá.
Zdroj informací:
epochanacestach.cz/ilha-da-queimada-grande-na-tenhle-ostrov-nechcete-je-plny-jedovatych-hadu/
ca.wikipedia.org/wiki/Ilha_da_Queimada_Grande