
Cesta vede na rozsáhlý ostrov Newfoundland, který připomíná sever Evropy nejen svým charakterem. Co dalšího má společného s Evropou? Co zde bylo významného nalezeno? Vydejte se do jedné z kanadských provincií za Vikingy.
Krása ostrova Newfoundland
Název Newfoundland vznikl z anglických slov New found a land, což znamená nově nalezená země. Ostrov byl do roku 1949 nezávislý, poté se připojil ke Kanadě. Na jejím území ostatně i leží a zdejším rodným jazykem je angličtina.
Ostrov, jenž náleží ke stejnojmenné kanadské provincii Newfoundlad vám připomene sever Evropy i svým rázem. Z moře zde vystupují ostrá skaliska jako ve Skandinávii. Norskem je zde inspirována architektura některých domů u pobřeží. Do moře se táhnou vřesoviště, která jsou podobná těm skotským. A našli bychom zde další obdobné znaky.
Především má ale Newfoundland společného to, že zde na nejsevernějším cípu ostrova stanuli okolo roku 1000 první osadníci ze starého kontinentu. Nacházejí se tu tak zbytky vikingského osídlení z 11. století. Jsou tak patrným důkazem přítomnosti prvních Evropanů v Severní Americe. Vykopané pozůstatky staveb mající dřevěné konstrukce a drnové stěny se podobají obydlím na Islandu a v Norsku.
L’Anse aux Meadows přiblíží život Vikingů
A právě v provincii Newfloundland a to konkrétně v oblasti zvané L’Anse aux Meadows došlo k nalezení pozůstatků vikingského osídlení. Jedná se o jediné jednoznačně doložitelné důkazy o Vikinzích v Americe. Stalo se tak v 60. letech minulého století, kdy tyto pozůstatky vikingského osídlení našli manželé Ingstadovi.

Výjimečné a méně známé místo
Přesně taková je právě oblast L’Anse aux Meadows, která bývá nazývána neboli volně překládána jako Zátoka medúz. Zde je tak možné vidět právě ony zbytky vikingského osídlení. Možná šlo o záhadami opředenou osadu Vinland.
Zátoka medúz se nachází na nejsevernějším cípu ostrova, cca 50 km od letiště St. Anthony. Okouzlující krása okolní krajiny zapůsobí na každého návštěvníka, turistu, a to nejen na ty, kdo mají smysl pro fantazii, představivost, zde cítí všudypřítomný nádech tajemství.
Ze života Vikingů
Dříve, než Kryštof Kolumbus objevil Ameriku, připlula na břeh Nového světa posádka vikingského langskipu. Pod vedením Leifa Eriksona připlulo z Islandu okolo 90 žen a mužů. Vikingové se dostali do křížku s původními obyvateli ostrova, kteří je z něj nakonec vyhnali. A když došlo k nalezení těchto věrohodných pozůstatků, šlo vskutku o významný nález. Původní domněnkou totiž bylo, že se jedná o zbytky vesnice domorodců.
V L’Anse aux Meadows nakonec vyrostla nová vesnice, stavěná po vzoru prvotního osídlení. Oblast je od roku 1978 na seznamu UNESCO.
Jedinečná podívaná pro návštěvníky
Příchozí se mohou při své návštěvě přenést na chvíli do doby mořeplavce Leifa Eriksona, jenž byl s největší pravděpodobností objevitelem i sousedního poloostrova Labrador. Zda to byl opravdu on, se neví, ovšem to, že se v těchto končinách Vikingové vyskytovali se ví, ostatně to dokazují i jiné archeologické nálezy.
Nabízí se zde jedinečná podívaná, kdy průvodci a herci jsou oblečeni do dobových kostýmů a předvádějí tradiční život Vikingů, včetně dávných řemesel.
Zdroj informací:
stoplusjednicka.cz/newfoundland-labrador-bajna-zeme-vikingu
cs.wikipedia.org/wiki/Newfoundland_a_Labrador