Hrad Loket – jediný hrad, na jehož nádvoří dopadl meteorit

0

hrad loket

Hrad Loket je umístěn v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les a týčí se přímo nad řekou Ohře. Hrad byl založen v první polovině 13. století v goticko-románském stylu. Byl postaven účelně, měl sloužit jako opora králi Václavu I. proti jeho vlastnímu synu Přemyslovi. První přestavby hradu proběhly za krále Jana Lucemburského, který nechal opevnit i samotné město Loket. Hradní věž a markrabský dvůr pocházejí z konce 14. století.

Zakletý purkrabí

Na hradě byl vystaven pozůstatek známého meteoritu, jež měl na nádvoří dopadnout v létě roku 1422 a byl pojmenován Zakletý purkrabí. Údajně vážil necelých 110 kg. Na začátku 19. století byl rozřezán na několik částí, kdy jeho největší část byla převezena do Přírodovědného muzea ve Vídni a další zbytky do Národního muzea v Praze.

Hradní akce

Na hrad je možné se dostat autem, vlakem, pěšky, na kole, po vodě nebo i na koni. Během celého roku jsou na Lokti pořádány kulturní akce, jako jsou Krušnohorské vánoční trhy, Adventní koncert, Česká mše vánoční, rytířské slavnosti, vinobraní, koncerty nebo také loutkové divadlo pro děti.

Prohlídky

Při prohlídce hradu jste zavedeni do markrabství, věže, rotundy, vězení, hejtmanství a křídla u věží. V markrabství jsou umístěny hradní exponáty v podobě Loketských sbírek, prohlídnete si dobové zbraně, dozvíte se o útrpném právu, poznáte unikátní gotické nástěnné malby, sbírku porcelánu z 19. a 20. století. Hrad je otevřen celoročně mezí 9. a 16. hodinou. Vstupné s průvodcem pro dospělého člověka činí 130 Kč, snížené 105 Kč. Pokud průvodce nevyužijete, obdržíte pouze text, tak vás vstupné vyjde na 110/90 Kč.

Pronájem sálů, svatby

Prostory hradu je možné využít pro vaše vzácné příležitosti. Hrad nabízí program na míru, jako jsou – Když se žení opravdový rytíř, Středověká svatba jako řemen, Hudba od skutečných bardů. Termínů na výběr je po celý rok několik.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here