Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou – na své si přijdou všichni

0

muzeum hracek rychnov nad kněžnou

Muzeum hraček naleznete přímo na náměstí města Rychnov nad Kněžnou, a to v budově původní radnice, která již sama o sobě utváří historický dojem. Muzeum obsahuje celkem tři místnosti, ve kterých jsou k prohlídce hračky z let 1880 až 1980. Muzeum se snaží představit hračky, s kterými si hrály české děti během těchto let, proto expozici tvoří hračky předně československé výroby.

Pro chlapce i děvčátka

Hračky jsou zde rozděleny dle toho, zda si s nimi hráli malí chlapci nebo malá děvčátka. Chlapci si hrávali především s autíčky, vláčky, vojáky, skládali si různé stavebnice, stavěli hrady a mezi sebou nebo s dospělými hrávali stolní hry.

Oproti tomu děvčátka měla ráda panenky, kočárky, stavěla pro panenky pokojíčky, oblékala je do různých oblečků. Raritou celé expozice je panenka měřící 120 cm a mající porcelánovou hlavu. Tato panenka z roku 1890, jež byla vyrobena na zakázku, představuje symbol tohoto muzea.

Loutkové divadlo

V muzeu je postaveno i domácí loutkové divadlo tehdejší doby, které bylo součástí každé domácnosti.

Školní lavice

Jelikož částí života každého malého dítěte je škola, jsou zde umístěny i lavice, které byly v dřívější době ve školách. Můžete si prohlédnout i školní pomůcky, které se během vyučovacích hodin používaly.

Provoz muzea

Muzeum bylo zpřístupněno roku 2005 a od té doby se těší své oblibě. Natáčel se tu i jeden díl oblíbeného pořadu Toulavá kamera. Muzeum se aktivně podílí na provozu výstav a často své exponáty zapůjčuje. Spolupracuje hlavně se zámky, muzei, městy, kulturními organizacemi, ale i jednotlivci. Muzeum pořádá řadu akcí vždy s nějakou tématikou, jako jsou Vánoce, technické hračky nebo hračky pro malé aristokraty.

Muzeum je otevřeno od poloviny května do poloviny září. Prohlídku je možno si domluvit i mimo tuto dobu – a to po předchozím objednání. Pondělky otevřeno není, výjimku tvoří předchozí domluva. Vstupné činí 70 Kč, snížené 50 Kč a děti do 3 let mají vstup zdarma.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here