Muzeum Mlejn v Moravské Ostravě – tolik mlýnků na jednom místě jste ještě neviděli

0

moravska ostrava muzeum

Muzeum Mlejn je orientováno na vodní mlýny, nacházející se v městě Moravská Ostrava a Přívozu v roce 1900. Objekt je umístěn v podkroví tehdejšího mlýna Samuely & Wechsberg v ulici Nádražní 138 v Moravské Ostravě. Tato budova je jediná, která se z dřívějších mlýnů dochovala. Muzeum bylo veřejnosti otevřeno 7. listopadu roku 2009, v den 123. Výročí založení mlýna Samuely & Wechsberg. Tento mlýn byl nejmladší ze všech a sloužil na výrobu krupice a krup.

Historie mlýnů

Návštěvníci mlýna ve městě Moravská Ostrava si mohou prohlédnout, jak probíhala práce na osmi místních mlýnech a náhonu. Veškeré informace jsou v muzeu vystaveny na informačních panelech, u každého předmětu se můžete ihned dozvědět, k čemu sloužil. Pokud by se ale někomu poskytnuté informace zdály nedostatečné, je možné si zde zakoupit CD s názvem Ostravské mlýny. Nedílnou součástí prohlídky jsou dobové exponáty, jako jsou nástroje pro přípravu a úpravu obilí, mlýnské kameny, váhy, kosy, cepy, síta a mnohé další.

Expozice železné mlýnky

Tato expozice je nejnovější z nabídky, při její prohlídce zhlédnete přístroje, které se využívaly nejen při hospodářských činnostech, ale i v jednotlivých domácnostech. Aktuálně muzeum nabízí více než sto takovýchto strojků, které šrotovaly a mlely obilí a řadu domácích ručních mlýnků. Tyto mlýnky vyprodukovaly podstatně menší množství než šrotovníky s pohonem. Mimo tyto nástroje je možno si prohlédnout choppry a Porkertovy strojky.

Muzejní noc

Ostravské muzeum pravidelně každý rok pořádá Muzejní noc s prohlídkou a tradičním pohoštěním za doprovodu hudby.

Prohlídky

Muzeum má pravidelnou otevírací dobu a to od 10. do 17. hod. V případě zájmu je možno si po domluvě zamluvit prohlídku s výkladem s názornou ukázkou mletí. Tyto prohlídky probíhají v průběhu středečního dopoledne, v případě větší skupiny je možné se dohodnout i na termínu jiném.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here