Hornické muzeum a štola v Harrachově

0

hornicke muzeum harrachov

Hornické muzeum Harrachov | Harrachovské ložisko se dostalo do podvědomí již v 18. století, nicméně těžba započala až koncem 50. let 20. století. Těžená ruda byla dále zpracovávána pro hutní a chemický průmysl. Ložisko rudy bylo prohloubeno po sedmi patrech, přičemž jedno má přibližně 50 metrů. Celkově to znamená, že horníci se dofárali až do hloubky 350 metrů pod štolovým patrem.

Toto štolové patro dnes představuje prohlídkovou trasu. Těžba se během let prokázala jako nezisková a k poslednímu září roku 1992 byla ukončena.

Hornické muzeum

Hornické muzeum společně s prohlídkovou štolou spadá pod správu I. Krkonošské důlní s.r.o. a veřejnosti bylo zpřístupněno v březnu roku 2003. V muzeu jsou k vidění nástroje a pomocná zařízení, která se používala při tehdejší těžbě, fotografie zobrazující práci při těžení rudy společně s mapami celého prostoru využívaného pro těžbu a ukázky minerálů ložisek. V muzeu je k vidění řada expozic.

hornicke muzeum harrachov 1

Prohlídková štola

Štola je dlouhá přibližně 1 kilometr a celá její trasa je vedena po drti štěrku, jaký je typický pro důlní prostředí. Celá trasa je dostatečně osvětlena. Návštěvníci před vstupem obdrží ochrannou přilbu. Jelikož se místní teplota celoročně pohybuje kolem 7 stupňů Celsia, doporučuje se teplejší oblečení. Ve štole jsou k prohlédnutí důlní vozy, které se zde dole dříve pohybovaly, lokomotivu, nakládač a těžké důlní stroje.

Prohlídková trasa

Prohlídková trasa společně s výkladem průvodce trvá přibližně 45 minut. Návštěvníkům nabízí pohled do dřívějších těžebních prací v rudných dolech. Prohlídky probíhají v počtu 4 až 25 osob. Muzeum má různou otevírací dobu v závislosti na ročním období. V zimním období prohlídky probíhají pouze v úterý a středu. Od května do října můžete objekt navštívit kromě pondělka od 9. do 16. hod. Vstupné s průvodcem včetně prohlídky muzea činí 110 Kč, snížené 70 Kč, s audioprůvodcem 50 Kč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here