Litevská hora křížů, místo ze kterého opravdu mrazí

0
hora krizu
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Litevská hora křížů: V Litvě, poblíž města Šiauliai, se nachází místo, které může působit hrozivě, ale ve skutečnosti má duchovní význam. Má symbolizovat odvahu a sílu vzdoru. Už zdálky se tyčí kříže různého provedení. I když bylo místo několikrát vyklizeno, vždy vyrostlo znovu.

Náboženství je v Litvě velmi silné, vysoké procento se hlásí k římskokatolické církvi. Hora křížů je symbol zbožnosti, ale i litevské neoblomnosti a vzdoru. Nachází se asi 10 km od města Šiauliai, což je čtvrté největší město v Litvě.

Historie hory sahá až do pohanských dob

V nejstarších pohanských kulturách se rituály a obřady prováděly na vyvýšených místech, Litva se řadí spíše k nížinatým zemím, proto jakýkoliv pahorek byl využíván. S příchodem křesťanství byly pohanské totemy nahrazeny křesťanskými kříži. Dle některých zdrojů se zde první kříže objevovali už ve 14. století.

První smuteční kříže se objevovali v 19. století, kdy se Litva stala součástí Ruského impéria. To se příliš nelíbilo místním, a proto došlo v roce 1831 a 1863 k protiruskému povstání. Obě revolty byly krvavě potlačeny. Obětem povstání lidé z úcty vztyčili kříže právě na této hoře. Postupně se počet křížů rozrůstal.

krize

Na počátku 20. století už jich bylo kolem stovky, místo se stalo poutním místem, bez přičinění církve, bylo vytvořeno lidmi. To samozřejmě nezůstalo ušetřeno pozornosti tehdejšího režimu, Litva byla pod sovětskou okupací. Hora byla několikrát rozježděna buldozery, dokonce bylo v přístupu k hoře zamezeno a okolo vykopány příkopy. Vždy se ale na místě objevily nové kříže, jako symbol lidového odporu a nezlomnosti.

Kříže všech velikostí i materiálů

V roce 1990 se na Hoře křížů už nacházelo něco okolo 50 000 křížů. Lidé sem nosí kříže dřevěné, kovové, keramické, malé i velké, často doplněny o svaté obrázky a růžence. V roce 1993 navštívil horu papež Jan Pavel II., nechal zde umístit dřevěnou sochu Ježíše Krista. Po jeho návštěvě místo začali navštěvovat davy poutníků. V dnešní době se počet křížů odhaduje na 100 000.

Místo s jedinečnou a mystickou atmosférou

Místo má skutečně jedinečnou atmosféru, i nevěřící jsou zde okouzleni duchem místa. Někoho může až děsit. Citlivější lidé zde údajně cítí proud pozitivní a silné energie. Kdo sem umístí kříž a něco si přeje, tak se mu to prý splní.

Jak se k Hoře křížů dostat

Hora se nachází asi 50 km jižně od litevsko – lotyšských hranic. Leží přibližně 10 km od města Šiauliai, dva kilometry východně od silnice E77/A12. Místo jen tak nepřehlédneme, vrch se tyčí mezi širými pláněmi už z dálky. Nedaleko je parkoviště, ze kterého je to asi 15 minut chůze k hoře. Na parkovišti také místní prodávají kříže a symboly s náboženskou tematikou. Můžete si koupit svůj kříž a umístit ho na hoře. Hora křížů je volně přístupná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here