Navštivte zříceninu Landštejn v České Kanadě a spojíte kulturu s přírodou

0
Hrad Landstejn
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Zřícenina Landštejn: Česká Kanada je přece jen nejvíce spojena s přírodními památkami, a většina zákoutí je dokonce i méně navštěvovaná turisty, než by člověk čekal. Některé stezky si můžete projít téměř sami. Na Landštejně asi potkáte návštěvníků více, ale zato vás čeká dokonalá podívaná.

Troška historie

Hrad Landštejn se ve 12. století nacházel v oblasti tzv. Vitorazska, což bylo území na pomezí Čech a Rakouska. A právě hrad Landštejn zde byl postaven jako protiváha hradu na rakouské straně, později také chránil obchodní stezku do rakouských zemí. Prvními držiteli Landštejna byli Vítkovci, nejprve jako kasteláni, později jej dostali do soukromé držby. Vítkovci si také říkali páni z Landštejna. Poslední pán z Landštejna zemřel ve druhé polovině 14. století, hrad na chvíli dostal v držení král Václav IV. a ten jej propůjčil Krajířům z Krajku. Pak už se jednotliví majitelé rychle střídali, hrad byl obležen za třicetileté války, ale nejvíce byl poničen úderem blesku někdy kolem roku 1660 a požárem z roku 1771. Od té doby chátral. Nyní je v majetku státu a je veřejně přístupný.

Landstejn
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Co všechno můžete na Landštejně vidět a zažít dnes

Dnes můžete na hradě spatřit zbytky paláce, nádvoří, vstupních bran, bašty a vnější opevnění. Přístupná je i Velká hranolová věž, na niž můžete vystoupat po dřevěných schodech a rozhlédnout se po okolí – kromě části České Kanady jsou vidět i vrcholky dolnorakouských Alp.

Pokud chystáte svatbu a nemáte ještě vybrané romantické místo, pak vězte, že právě Landštejn je jeden z mála hradů, který nabízí i možnost svateb. Nevýhodou mohou být okolní návštěvníci, ale výhodou je, že svatebčané si s sebou mohou vzít i domácí mazlíčky.

Pověst o loupežnících

I v okolí Landštejna se ve středověku pohybovali loupežníci a přepadali pocestné a obchodníky cestující z českých zemí do rakouských a naopak. Jedna z pověstí vypráví o synovi šlechtice Moora Karlovi, který vedl v mládí rozmařilý a bujarý život, až jej otec vykázal ze svého hradu v Lipsku. Karel Moor pak založil bandu loupežníků a loupili v pohraničí právě kolem Landštejna. Karel však později zatoužil vidět svou milou Amálii a s bandou loupežníků se vydal na domovský hrad. Podařilo se mu vidět umírajícího otce i zabít zlého bratra, který kdysi otce proti prvorozenému synovi poštval. Bohužel nemohl si vzít Amálii za ženu, protože již předtím přísahal loupežníkům věrnost na věky. Protože se nemohl rozhodnout, usmrtil Amálii a nechal se dobrovolně za všechny své skutky zavřít. Nejspíš byl i sťat. Poněkud mnoho mrtvých, že?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here