Camino de la Muerte neboli Yungas road: Nebezpečná silnice, která láká vyznavače adrenalinových zážitků

0
Yungas road
Zdroj foto: en.wikipedia.org

Camino de la Muerte neboli Yungas road: Tato silnice, která láká vyznavače adrenalinových zážitků, se nachází v Bolívii. Z jedné strany je lemována vysokou horou, z druhé strmou propastí. Silnice není většinou chráněna svodidly a je zde obousměrný provoz, i když je velmi úzká. Cesta se stala osudná už pro mnoho řidičů.

Yungas road nebo El Camino de la Muerte, to jsou názvy pro cestu či silnici smrti v Bolívii. Dříve to byla jediná spojnice a zásobovací trasa mezi městy Coroico a La Paz. Od roku 2006 je zde provoz minimální, byla otevřena nová, alternativní asfaltová silnice, která už přece jen více splňuje bezpečnostní podmínky. Do této doby to byl adrenalinový zážitek, který mohl člověka stát i život.

Přeplněné autobus a nákladní automobily

Bolivia Yunga Road
Zdroj foto: ay.m.wikipedia.org

Běžně touto silnicí, která je pouze 3,2 m široká projížděly přeplněné autobusy, nákladní auta a to obousměrně. Běžně se v Bolívii jezdí vpravo, ale na této cestě se jezdilo vlevo, aby řidič míjejícího se vozidla měl přehled, jestli jeho kola nesjíždějí ze srázu. Ve skutečnosti pravidla dodržoval málokdo.

Situace se ještě vyostřila v případě deštivého počasí, kdy hrozily sesuvy půdy a dokonce byl zaznamenán i případ, kdy na plný autobus lidí spadlo kus skály. Za suchého počasí tu zase výří prach a viditelnost je také omezená. Mnohdy se stal tragický i špatný odhad řidiče, který se následkem toho zřítil ze srázu.

V některých úsecích je dokonce silnice tak úzká, že bylo nemožné, aby se zde vyhnuly protijedoucí automobily. Jeden z řidičů potom musel couvat do nejbližší širší části. Nebezpečí se skrývá i ve velké změně nadmořské výšky během cesty, od 4500 m nad mořem klesneme během několika kilometrů o 3500 m.

Odhaduje se, že na silnici smrti zemřelo až 300 lidí ročně, místo svodidel pak cestu lemují křížky a pomníčky na památku tragicky zesnulých. Za dobu plného provozu už zde zahynuly tisíce lidí. Na konci 20. století už byla situace neúnosná, mrtvých přibývalo a tak bylo rozhodnuto o stavbě alternativní a bezpečnost splňující silnice.

Organizované přejezdy

Ani v současnosti, kdy je na silnici smrti provoz minimální, není úplně liduprázdno. Pro milovníky adrenalinu a nebezpečí jsou dokonce pořádány organizované sjezdy na kolech s průvodcem. Je také možnost si projet silnici smrti na vlastní pěst.

V současné době je zde možné potkat dobrodruhy na kolech či motorce, kteří se někdy stávají nebezpečím sami pro sebe, když jezdí bezohledně.

Několik stovek metrů hluboká propast z jedné strany nabízí nádhernou přírodní scenérii, ale může vás to stát při neopatrnosti život.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here