Pod zámkem Nové Město nad Metují je prý tajná chodba do podzemí

0
Zamek Nove Mesto nad Metuji panorama
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                           Zámek Nové Město nad Metují

Když navštívíte malebné městečko Nové Město nad Metují, jen stěží můžete opominout stejnojmenný zámek. Je renesanční s barokními úpravami, krásnými odpočinkovými zahradami a mnoho zajímavostí skrývá i samotná stavba a její podzemí.

Trochu z historie

Na místě, kde dnes stojí zámek, stála v raném středověku tvrz. Zámek byl postaven až v 16. století v renesančním stylu, a to rodem Pernštejnů. Dalšími majiteli zámku byli i Albrecht z Valdštejna či Trčkové z Lípy. Významným rodem byli i Lesliové, kteří dali zámku částečně barokní podobu. Posledními majiteli pak byli Bartoňové z Dobenína, jimž byl zámek zkonfiskován po druhé světové válce v souvislosti s nástupem komunistů k moci, avšak po roce 1992 jim byl vrácen. Patří jim dosud,  je ale přístupný veřejnosti včetně zahrad.

nove mesto nad metuji
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Zámecká zahrada

S menšími dětmi se rozhodně vydejte do zahrady, ostatně dětem do 6 let je zámecký okruh v důvodu bezpečnosti zakázán. V zahradách, které byly vystavěny v italském stylu, můžete obdivovat například kašnu z jednoho kusu kamene, dále trpaslíky od samotného Matyáše Brauna, nebo dřevěnou krytou lávku pro pěší, která spojuje zámek se zahradami.

Prohlídka zámku

S většími dětmi můžete absolvovat prohlídku zámku od střechy až do podzemí. Navštívíte mimo jiné barokní kapli, zámeckou kuchyni, kde se připravovala jídla pro samotného prezidenta Masaryka, v truhlářské a tesařské dílně si zase můžete vyzkoušet tato tradiční řemesla, a konečně v podzemí uvidíte, co všechno bývalo ve sklepení zámku a možná i ústí do tajné chodby, která vedla ze zámku pod město. Pověst vypráví, že v této chodbě dodnes straší jeden z hradních pánů, který byl velmi hamižný a jemuž stále nestačilo bohatství, jež během života nashromáždil.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here