Ostrov Vis aneb když Chorvatsko ukazuje svou méně známou tvář

0

Hledáte zajímavé místo pro letní dovolenou, ale nechce se vám cestovat nikam daleko? I když patří Chorvatsko mezi Čechy k nejoblíbenějším destinacím, stále se v něm ještě najdou místa, která unikají jejich pozornosti. Jde například o ostrov Vis. A co vám nabídne?

VIDEO:

Není toho málo. Podívejme se na asi nejznámější fotografie z této oblasti – viské pobřeží (pobřeží Viské zátoky). Jde o lokalitu známou jako Gradina, kde na vás čekají mnohé archeologické památky – zejména řeckořímská Issa (zbytky města se nacházejí asi na 10 ha, zahrnují základy domů,  nekropoli a hradby). To však rozhodně není vše.

Římské divadlo, agora a mnohé cenné nálezy

Tím však překvapení na tomto malém kousku země nekončí. Stačí zamířit na poloostrov Prirovo. Dnes tu stojí františkánský klášter, dříve se tu však až k nebi vypínalo římské divadlo. Kousek dál je také římská agora (fórum) a další zajímavosti.

A zdejší lokalita vydala  i množství cenných archeologických nálezů. Můžeme jmenovat například hlavu bohyně Afrodity z bronzu nebo velkou sbírku váz. Část nálezů si dnes můžete prohlédnout v Archeologické sbírce Issa, umístěně přímo  ve Visu (budova rakousko-uherské pevnosti Gospina baterija), ovšem ty nejcennější exponáty byly rozvezeny především do vídeňských muzeích.

Něco se najde i pro milovníky renesance

Málokdo ví, že v 17. století byl Vis oblíbenou destinací pro splitskou šlechtu. Pokud znáte básníky H. Luciće a P. Hektoroviće, pak vás určitě potěší fakt, že jejich vily stávaly právě tady. Letních vil, paláců i honosných domů je tu však více. Určitě nesmíte minout Jakšu, palác Garibaldiů nebo letohrádek Marina Gazaroviće, což byl humanistický básník.

Není také bez zajímavosti, že tu najdeme pěstitelskou farmu palem, díky níž je celý ostrov krásně zelený. Tuto tradici tu prý založili Řekové – a trvá až dodnes.

 

Fotografie:

Ostrov-Vis-Chorvatsko
Ostrov-Vis-Chorvatsko

Ostrov-Vis
Ostrov-Vis

Pristav-na-ostrove-Vis
Pristav-na-ostrove-Vis

Vez-na-ostrove-Vis-Chorvatsko
Vez-na-ostrove-Vis-Chorvatsko

Vis-Chorvatsko
Vis-Chorvatsko

zdroj foto: envato

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA