Hodge Close: Děsivá jeskyně s tváří smrti

0
Hodge Close
Zdroj foto: colin grice / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)

Hodge Close: Pokud byste se chtěli vydat do jedné z nejděsivějších jeskyní na světě, musíte do Anglie. Místní ji označují jako bránu do pekla. Prý je bezedná, stejně jako jezírko nacházející se před ní. Několik lidí se zní při průzkumu nevrátilo.

Hodge Close je název jeskyně, která se nachází nedaleko města Coniston, na severozápadě Anglie. Prostory opuštěného břidlicového lomu jsou doslova strašidelné. V jeskyni se nachází puklina, která má tvar lidské lebky. Není divu, že láká speleology, potápěče a milovníky nebezpečí. Také tu někteří z nich našli smrt. Buď se utopili v chladných vodách jezírka nebo se zřítili z ostrých strmých stěn.

Hodge close anglie
Zdroj foto: sleeper369 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Hodge Close byl původně lom

Hodge Close byl původně starý břidlicový lom, nacházející se v údolí Tilberthwaite mezi Langdale a Coniston. Těžba zde byla zastavena na počátku 2. světové války.

Bývalý lom se stal oblíbeným mezi potápěči, kteří milují extrémní podmínky. Oficiálně zde potápění není dovoleno, pouze na vlastní nebezpečí.

K Hodge Close je velmi obtížný přístup. Cesta k vodě vede přes asi 100 m dlouhý, po kolena vodou zaplavený tunel. K vodě je nutné slézt ještě po 3 m dlouhém žebříku z lešenářských trubek. Už jen tento přístup je nebezpečný a stalo se zde několik nehod.

Hlavním lákadlem je jeskynní systém, skládající se z chodby a tří komor, což je výzva pro potápěče.

Nebezpečí pro nezkušené

Lom je lákadlem pro své extrémní podmínky. Proto je nebezpečný hlavně pro málo zkušené potápěče, kteří přecení své síly a dovednosti. Při prozkoumávání bývalého lomu už zahynulo několik lidí, buď se zřítili z ostrých stěn nebo se utopili v ledových vodách jezírka či se ztratili v podvodním systému komor. Potápěči, kteří nemají příliš zkušeností, by se do lomu vůbec neměli vydávat na vlastní pěst. Pouze se zkušeným vedením.

Nebezpečí spočívá i v tom, že v lokalitě je velmi špatné či žádné pokrytí signálem. Pokud už se dovoláte pomoci, terén je obtížný i pro vrtulník a musí být povoláni horští záchranáři.

Jak vznikla hrůzostrašná fotografie

Snímek pořídil potápěč Peter Bardsley. Vyfotil lom a napadlo ho otočit fotku o 900, ve vodní hladině se odráží část lomu a vytváří obraz lebky. Fotografie není nijak upravována.

Možná varování před vstupem do jeskynního systému, který může být skutečně nebezpečný a odvážlivec může přijít o život, jako někteří dobrodruhové před ním.

 

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here