Kozí hrádek byl hlavně sídlem Mistra Jana Husa

1
hradek kozi hradek
Zdroj foto: Kralpilot, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons                                      Kozí hrádek

Kozí hrádek: O Kozím hrádku bychom možná nikdy ani neslyšeli, kdyby nebyl spojován s osobou Jana Husa. Kde se tento hrad nachází? Co z něj po staletích zbylo? A co přesně tady Jan Hus dělal?

Poloha hradu

Hrad, dnes tedy už jen zřícenina, se nachází u Sezimova Ústí v okrese Tábor. Leží na ostrožně (výběžek vybíhající do vodního toku) na levém břehu Kozského potoka. Chcete-li se k němu dostat pěšky, pak nejlépe po červené turistické stezce ze Sezimova Ústí.

Kozi Hradek
Zdroj foto: Rudolf Kukačka=Táborák / Public domain

Jak hrad vypadal ve své plné síle

Hrad oproti svému jménu nebyl nikterak malý. Tvořilo jej několik budov. Hlavní byla obytná věž, tzv. donjon, která byla možná až třípatrová. Na nádvoří byla studna a kolem několik hospodářských budov, sýpka a kuchyně. Hrad byl chráněn valem s palisádou, příkopem a vodním příkopem vybudovaným z potoka. Předhradí od samotného hradu oddělovala ještě mohutná hradba.

Co dělal na hradě Mistr Jan Hus

Jan Hus byl na hrad pozván Janem a Ctiborem z Kozího, a to poté, co byl vykázán z Prahy a bylo mu zakázáno tady kázat. Pobýval na Kozím hrádku celkem dvakrát, nejprve v roce 1412 a pak ještě od jara roku 1413 do jara následujícího. Samozřejmě na hradě a v jeho okolí kázal své učení, ale také zde měl poměrně dost času a klidu na to, aby dokončil svá díla nebo sepsal nová. Zde na hradě prokazatelně pracoval na Postile, spisu O šesti bludiech a na traktátech O svatokupectví a O církvi. Tento hrad byl jeho první zastávkou po Praze, odtud pak odešel na hrad Krakovec.

Hradek kozi
Zdroj foto: Rudolf Kukačka=Táborák / Public domain

Co můžeme na místě vidět dnes

Vydáte-li se malebnou krajinou ke zřícenině dnes, uvidíte zbytky hradního jádra s donjonem a parkánu se schodištěm, zdivo se nachází již jen v nízké vrstvě nad zemí, protože hrad od svého opuštění kolem roku 1544 sloužil prakticky jen jako zdroj kamene pro stavby v okolí. Přesto však místo dýchá historickou atmosférou a stojí za zhlédnutí.

1 komentář

  1. znam to tam dobre ja se v Sezimove Usti ucil tri roky 1970-73 a chdili jsme tam na pivo rikali jsme jdeme na kozinu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here