Pancake Rocks neboli Palačinkové skály nacházející se v malém ráji na zemi

0
pancake rocks skaly
Zdroj foto: envato

Pancake Rocks: Tyto palačinky se nedají jíst, přestože vypadají k nakousnutí. Kde se nachází a kdy se skýtá nejkrásnější zážitek v podívání na jejich krásu?

Zatočte globusem a podívejte se na druhou stranu polokoule

Nový Zéland, kdo tento malý ráj na zemi navštívil, touží se tam vrátit zpět. Je tam hezky. Stojí rozhodně za vidění. Leží sice trochu izolovaný až v jižní části Tichého oceánu. Objeven byl v roce 1642 mořeplavcem Abelem Tasmanem.

Destinace opředená řečí legend

První zde byli Maorové a ti mají o vzniku své domoviny řadu legend. Například tu, která praví o Mauim, jenž využíval kouzel, aby k sobě přilákal obrovská hejna ryb. Jednou přemluvil bratry, aby s kánoí vypluli daleko od břehů Hawaiki a na širém moři Maui na rybí hák chytil rybu tak velkou, že měla na sobě stromy, lidi i domy. Maui přikázal bratrům, aby se ničeho nedotýkali do té doby, než se z Hawaiki vrátí s knězem, který z ryby sejme posvátnou kletbu.

Jenže hamižní bratři neuposlechli jeho příkazu a začali rybu rozřezávat a jíst. Ta ovšem sebou zmítala, kroutila se a tímto na ní došlo k vytvoření hor a údolí. Tak podle pověsti byl vytvořen Severní ostrov, jenž tvarem připomíná rybu s pusou v zátoce u Wellingtonu a ocasem protáhlém Northlandu a hřbetní ploutví na východním mysu. Mauiho kánose se stala Jižním ostrovem a její kotva ostrovem Stewartovým.

pancake rocks
Zdroj foto: envato

Pozoruhodný element Jižního ostrova

A právě severní část západního pobřeží Jižního ostrova se pyšní nabídkou k neobvyklým túrám. Oblast, která nabízí k vidění vápencové útesy. Centrem regionu je malé městečko Punakaiki, ze kterého je možné se snadno dostat k pozoruhodným Pancake Rocks.

Před mnoha miliony let se množství rostlin a mrtvých mořských živočichů unášených proudem usadilo na mořském dnu, kde tvořily postupně stlačené vrstvy vápence. Podzemními proudy byli přeneseni na povrch, kde tvoří spektakulární kamenné formace. Místní je nazývají Palačinkové skály. Ochutnat je rozhodně nezkoušejte.

Skutečně tyto přírodní útvary vypadají jak nakousnuté komínky palačinek. A díky zdejší ptačí kolonii vypadají jak polité cukrovou polevou. Nutno ovšem uvést na pravou míru, že zde nečekat ty klasické české palačinky s džemem a šlehačkou či kakaem, ale tyto útvary vypadají jako ty americké, co se poskládají na sebe a polijí javorovým sirupem. Od ochutnání vás rozhodně odradí, nečekané a nenadálé osvěžení mořské vody pocházející z útrob skály. Skály vás ohromí a to zejména při silném přílivu, kdy bije voda do dutin pod skalami a tryská ven jak obrovský gejzír.

Cesta k těmto impozantním vápencovým skalám vrstveným, vodou a větrem opracovaným tak, že připomínají palačinky, je dostupná i pro vozíčkáře. Okolo skal vede od silnice okruh po zpevněném chodníku. Zdolání cesty k pohledu na Palačinkové skály trvá zhruba 15 minut. Vstupné se zde neplatí.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here